Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri ve Önerileri

Yatak odaları günlük hayatın tüm yorgunluğunu, ağırlığını ve stresini geri bırakmanızı, rahatlamanızı sağlayacak bir yer olarak hayatınızda yer edinmelidir. Yatak odanız eğer sizde bu hisleri ve düşünceleri uyandırmıyorsa, yeni bir dizayna sahip bir alana sahip olma vaktiniz gelmiş demektir. 

Yatak odanızın iyi bir görünüme sahip olması, pahalı veyahut lüks mobilyalar ile döşenmesi, ihtiyacınız olan konforun cevabını verdiği anlamına gelmemektedir. Şıklığı ve konforu bir alanda yakalamak adına çok yönlü bir düşünme şekli gerekir. Yatak odası mobilyaları arasında seçim yaparken bu detayı kaçırmamak gerekir.

Yeni bir güne zinde bir şekilde, enerjik bir şekilde başlamak için yatak odanızın tasarımında neler yapabilirsiniz? Bu yazımızda sizler için derledik, duvar kağıdından, yatak başlığına kadar, yatak örtüsüne de değinmeden geçmediğimiz kapsamlı ve keyifli bir yolculuğa hazır mısınız?

yatak odası dekorasyon fikirleri

Yatak Odanıza Farklı Bir Hava Katmak Adına Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Yatak odası dekorasyonu söz konusu olduğunda genel olarak sıra dışı seçenekler arasında ilerlemek pek tercih edilen bir seçenek değildir. Birçok insan bu konuda nettir ve sınırları zorlayarak, hayal gücünün kıvrımlarından neler çıkacağını bilmek pek istemez. Ancak sıradanlık bir noktada sıkıcıdır. Evinizin kalbini oluşturan yatak odaları için biraz farklılık sizce de, size de çok iyi gelmez mi?

İşe Duvarlar ile Başlayalım

Duvarlarınızın renginden sıkıldıysanız veyahut gerçekten farklılık istediğinize karar verdiyseniz en etkili hamle tabiki duvarlar ile işe başlamaktır. Bu kocaman duvarlar sizin tuvaliniz olabilir. Duvar dekorasyonunda farklı tatlar aramakta özgürsünüz. Yatak odanızda evinizin diğer alanlarında kullanmadığınız renkleri kullanabilirsiniz. Duvar renginde mint rengini tercih etmek farklı ve etkileyici bir tercih olabilir. 

Yatak odası dekorasyonuna dair fikirlerde tablo önerilerine sıklıkla rastlanır. Bu doğru bir yaklaşımdır. Duvar rengine ve sahip olmak istediğiniz atmosfere göre tablo seçiminde bulunmak alanınızda bir bütünlük oluşmasını sağlayacaktır. Yatak odası dekorasyon fikirleri arasında son dönemlerde trendler arasında bulunan, bütün bir duvarı çerçevelerle süsleme fikri odanıza oldukça yakışabilir. 

Geometrik Desenli Gardroplar ile Tanışmış mıydınız?

Modern tasarımlar ile ev dekorasyonunda hayatımıza dahil olan desenli gardrop modelleri, bulunduğu ortamlarda değiştirici bir güce sahip olan mobilyalar olarak değerlendiriliyor. Genellikle oval desenler, üçgen şekiller ile dizayn edilen gardıroplar, sıradanlıktan kurtulmak adına doğru bir tercih olarak görülüyor. Modern yatakların ve geometrik gardıropların bulunduğu yatak odası takımlarına bakmak, farklılık ve yenilik arayanlar için kaçınılmaz oluyor.

Halı Yerine Paspas Kullanmanın Vakti Gelmedi mi?

Yeni trendlerde ev tekstilinde halılar yerine paspas tercih etmek ideal bir seçimdir. Özellikle de yatak odanızın zemini saklanmayı hak etmeyek kadar güzel ise, ahşap yer döşemelerinin albenisi varsa şayet halılar ile zemini kapatmanın pek de bir anlamı yok.

Büyük halılar artık demode bir görünüm anlamına gelmektedir ve minimalliğin dışında bir tasarım çizgisine sahiptir. Ev tekstili ürünlerinde, yatak odanızın zevkini yansıtacak sayısız paspas bulabilir ve bu ürünler sayesinde alanınıza farklı bir hava katabilirsiniz. 

Şık Bir Avize Tercih Edin

Avizeler çoğu zaman ev dekorasyonunda geri planda kalarak, unutulabilir. Fakat özellikle yatak odası tasarımlarında özenle seçilen, sizin zevkinizi yansıtan bir avize tek başına odanızın havasını tamamen değiştirebilir. 

Avizelere ek olarak farklılık yaratmak adına duvar aplikleri de kullanılabilir. Yatak başlığının bulunduğu duvara başlığın iki yanına konumlandırılacak şekilde aplik kullanımı oldukça zevkli görünüş sağlayacaktır. 

Not: Eğer yatak odanızdan memnunsanız ve sadece ufak dokunuşlar ile bir hava katmak ve/veya daha modern bir dokunuşun eksikliğini arıyorsanız, aydınlatma ürünlerinde yeniliğe gitmenin bu ihtiyacınız için doyurucu olacaktır. 

Bir Puf ya da Berjer?

Sıradanlıktan uzaklaşmak adına yatak odanızda farklı eşyalara yer verebilirsiniz. Bu alanlarda görmeye alışık olmadığımız eşyalar ile farklı ve özel bir alana sahip olabilirsiniz. Eğer yeterince geniş bir alana sahipseniz, yan yana yerleştireceğiniz iki berjer arasına küçük bir sehpa ile farklı bir ambiyans elde edebilirsiniz. 

Ancak dar bir alana sahipseniz ya da daha rahat bir şey istiyorsanız puf kullanmak isteyebilirsiniz. Odanızda boydan boya bir pencere bulunuyorsa, pencerenizin yanına koyacağınız iki puf ile manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. 

Tepsili Sehpalara Ne Demeli?

Son zamanlarda dikkat çeken yatak odası dekorasyon eşyalarından biri olan tepsili sehpalar oldukça dikkat çekmektedir. Özellikle uyumadan önce yatak odanızda keyifli anlar geçirmek, bitki çayı içmek isterseniz, tepsili sehpalar size harika bir eşlikçi olabilir. 

Küçük Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük alanlarda hayat bulacak yatak odaları için özellikle çok daha fazla çaba gerekmektedir. Küçük yatak odalarının dizaynı sırasında gerçekleştirilen en büyük hatalardan biri, birbirine benzeyen, kaba yada odası takımları tercih ederek; yatak odası içerisinde sıfır hareket alanı ve zorla sıkıştırılmış bir alan hissiyatı oluşturmaktır. 

Eğer küçük bir yatak odası için mobilya arayışına çıkacaksanız size tavsiyemiz ayrı ayrı alışveriş gerçekleştirmenizdir. Yatak odası dekorasyon örneklerine ihtiyanız varsa, küçük yatak odası dekorasyonu nasıl küçük bir alana ferah ve canlı bir hayat verir? Birlikte inceleyelim.

Minimalist Mobilyalar ile Sadeleşin

Minimalist yaşam felsefesi son dönemlerin trendi haline dönüştü. Bu trendden yatak odanızın da etkilenmesine ne dersiniz? Küçük yatak odaları için bir kurtarıcı olacak bu tarz ile fazlalık olan detaylardan, gösterişten uzak olarak sade ve işlevsel bir alanın tadını çıkarabilirsiniz. Gereksiz detaylardan arınmış yatak odası ile gözlerinizi ve zihninizi dinlendirebilirsiniz. Yatak tercihi söz konusu olduğunda altı çekmeceli veyahut bazalı yatakları tercih ederek fazladan bir alan sağlayabilirsiniz.

Ayak Ucunuzu Mutlaka Değerlendirin

Yatağınızın ön kısmı pek kullanılmayan bir alandır ve bu nedenle depolama veyahut oturma alanı olarak değerlendirmek için son derece idealdir. Basit bir örnekle bu alanı battaniyelerinizi, ayakkabılarınızı koymak için bir alan olarak, kitaplarınız için raf olarak kullanabilir, üst yüzeyi ise oturma alanı olarak değerlendirebilirsiniz. 

Beyaz Yatak Odasına Ne Dersiniz? 

Açık renk tercihleri küçük yatak odaları için ferahlatıcı bir etkiye sahip olacaktır, bunu söylemeden tabiki geçemeyiz. Yatak odasının tavanını, duvarlarını beyaza boyayarak ve açık renkli nevresimler, yatak örtüleri kullanarak odanızın havasını değiştirebilir, ferah bir etkiye sahip bir alana sahip olabilirsiniz. 

İpucu: Yatak odanızın kapısını duvarlardan bir ton daha koyu bir renge boyayarak, etkisini katlayabilirsiniz. 

İlizyonist Aynalar 

Küçük yatak odalarında, alanı büyük göstermek adına aynalardan faydalanabilirsiniz. Bu tercihiniz için en uygun alanlar ise yatağın her iki yanındaki duvarlar olabilir. Eğer daha cesur ve iddialı bir tasarım isterseniz tavan kısmına büyük bir ayna tercih edebilirsiniz. 

Odak Noktası Oluşturun 

Yatak odaları söz konusu olduğunda odak noktalar genellikle pencere veyahut yatak başlarıdır. Burada kilit nokta odaya girildiğinde bakışları çeken alan için dekorasyonu yoğunlaştırmaktır. 

Pencere önünü dekoratif objeler ile donatılabilir, yatağınızın arka kısmındaki duvarı farklı tasarımlar ile canlandırabilirsiniz. Yatağınız için kullanacağınız açık, koyu kontrast renklere sahip kırlentler ve yatak örtüleri bu noktada önemli aksesuarlardır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.