Genç Odası Dekorasyon Fikirleri ve Önerileri

Her gencin hayali; kendini yansıtan, kendisine ait ve benim diyebileceği özel bir alana sahip olmaktır. Bu hayal bir gencin kendini keşfetmesi, yalnız olduğu zaman dilimlerinde yalnızlığında kendini sevmesi, bu alanda kendiyle ve sevdikleriyle keyifle vakitler geçirmesi adına oldukça önemli bir yere sahip bir istektir.

Genç odası sıradanlıktan uzak bir tasarıma sahip olmalıdır. Çünkü bu alanlar bir genç için sıradan alanlar değildir. Bu alanlar gençlerin; derslerine çalıştıkları, sınavlarına hazırlandıkları, kitap okuyarak kendilerini geliştirdikleri, keyifli ve/veya eğitici birtakım şeyler izledikleri, dinlendikleri, en önemlisi kendileri ile baş başa kaldıkları, bir nevi özgür oldukları odalarıdır.

Çocuklar, çocukluk dönemlerine veda ederken, çocuk odasına da veda etmeli ve gençliğe adım atarken, odaları genç odası dekorasyonuna göre yeniden zevklerine hitap edecek şekilde dizayn edilmelidir.

Bir gencin sıradan bir odaya değil ruhu olan, ruhunu yansıtan bir odaya sahip olması adına birbirinden farklı dekorasyon fikirleri paylaştık, ilham olmasını dileriz!

genç odası dekorasyon fikirleri

Alanı Maksimum Değerlendirin 

Küçük veyahut büyük bir oda fark etmeksizin genç odası dekorasyonu söz konusu olduğunda önemli olan ilk adım alanın yüksek verimle değerlendirilmesidir. Genç odaları birden fazla fonksiyonu barındırması gereken bir tasarıma, sahip olması gereken alanlardır. Bu nedenle genç odalarının ferah ve sıcak alanlar olması adına kullanışlı, işlevsel alan tasarımları, bunu sağlayacak ürünlerin tercihi son derece mühimdir.

Küçük odalar için dikey kullanım ile verim yakalamak mümkündür. Örneğin yatağın yukarıya konumlandırıldığı ve altına bir çalışma masasının veyahut gardırobun yerleştirildiği dizayn seçenekleri, küçük alanlar için son derece idealdir.

İyi bir mekan organizasyonu, genç odasının havasını tamamen değiştirebilir. Örneğin; çalışma masasının ve giyim alanının kitaplık ile birbirinden ayrılarak iki farklı ve özel alan sağlaması oldukça pratik ve zevkli bir tasarım seçeneğidir.

Çok Amaçlı Bir Oda Planlaması 

Genç odalarının sadece bir yatak odasından ibaret olmadığına değinmiştik. Genç odaları birden fazla fonksiyonu içerisinde barındıran çok yönlü alanlardır ve bu fonksiyonların her birine cevap verecek tasarıma sahip olmaları, verimli ve keyif alınacak bir alan için gereklidir.

Bu bağlam genç odaları suit bir daire gibi düşünülerek bu amaca hizmet edecek şekilde bir tasarım sürecinden geçmelidir. Odanızın büyüklüğü bu fonksiyonları karşılamaz diye düşünebilirsiniz. Fakat modern tasarımlarda birçok portatif çözüm ve alternatif seçenek mevcuttur. Küçük bir alanı sizin için büyük bir dünyaya dönüştürebilirsiniz.

Genç Odasında Hangi Renkler Kullanılmalıdır?

Renkler bizimle konuşur ve algımız üzerinde büyük bir etki gösterirler. Renklerin enerjisi, bizi daha canlı, daha yaratıcı, daha iyimser, daha aktif birine dönüştürebilir. Ruh halimiz üzerinde büyük bir söz hakkına sahip olan renkler, genç odası dekorasyonu söz konusu olduğunda da tabiki büyük bir öneme sahiptir. 

Genç odası tasarımında ilk adım olarak değerlendirilen ve bu adımdan sonraki süreçte her bir adımı etkileyen renkler için bir fikre, öneriye ihtiyacınız olabilir. Bir gencin ruhuna yakışacak renkler neler? Birlikte inceleyelim.

Kırmızı - Turkuaz 

Gençlik; canlılık demektir ve canlılığa uyan coşku ve enerji timsali renk ise takibi kırmızı renktir. Genç odaları için harika bir seçenek olan kırmızı renk farklı renkler ile harika bir uyum yakalayabilir.

Örneğin çarpıcı bir güce sahip olan kırmızıyı, tamamlayıcı bir etki gösterecek turkuaz ile dengeleyerek kusursuz bir uyum sağlayabilirsiniz. 

Sarı - Mor 

Sarı için güneşin rengi diyebilir miyiz? Güneşten aldığı rengi ile etrafına canlılık ve gençlik aşılayan sarı renk gençleri çalışmaya teşvik edecektir. Bunun yanı sıra bu odadan hareket müzik ve oyun eksilmeyecektir. 

Sarı gibi capcanlı bir renk için tamamlayıcı olarak ise kesinlikle mor tonlar tercih edilmelidir. Açık mor tonları ile tasarlayacağınız odadan çıkmak istemeyeceksiniz.

Turuncu - Mavi

Turuncu oldukça iddialı bir renk olarak elbette genç odası dekorasyonunda tercih edilebilir. Örneğin; turuncu renk tek bir duvar için tercih edilirse boğuculuk ihtimali yok edilir. Ortama neşe katan ve duygusallığı yöneten turuncu ile gökyüzü mavisi harika bir ikili olarak genç odasını süsleyecektir.

Kız Genç Odası Dekorasyon Fikirleri

Her şeyin çok daha kolay ve zevklerinize uygun bir şekilde ilerlemesi adına bir tema seçerek ve bu tema üzerinde ilerleyerek zevkli ve keyifli bir tasarım çizgisi elde edebilirsiniz. Hobilerin, sportif aktivitelerin, hayran olduğunuz ünlülerin, rock starların alanınızda egemen olması, genç kız odası dekorasyon fikirleri için ideal seçimlerdir.

Duvarda kullanacağız renklerin istediğiniz tema ile uyumlu olması önemlidir. Bohem bir tasarım zevkine sahipseniz daha soft renkler zevkinizi yansıtırken, pop art bir tasarım için daha canlı renkler tercih etmelisiniz. Bu aşamalardan sonra dekorasyon ürünlerinin tercihi size ayrı bir keyif verecektir.

Erkek Genç Odası Dekorasyon Fikirleri

Erkekler için genç odası dekorasyon fikirleri için ilk akla gelen tasarım fikirleri uğraşılan spor aktiviteleri, sevilen film animasyon karakterleri ile bütünleşen tasarımlardır. Daha sade ve havalı bir tasarım için ise son dönemlerin popüler renkleri ve birbirleri ile harika bir uyum yakalayan gri, kırmızı tonları tercih edilebilir.

Göz yormayan bir dekorasyon fikrinde siyah renk tercihi doğru kombinasyonlar ile modern bir tasarım çizgisi yakalanabilir. Lambaderler, tablo ve aksesuarlar ile çağın nabzını yakalayan, dinamik ve çarpıcı bir oda sizin alanınız olabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.