Dekorasyonda Retro Ne Demek?

Evleri dekore etmek amacıyla alınan mobilya, halı, sanat eseri, aydınlatma kısacası her şey üretildiği zamanın görsel tasarım unsurlarını yansıtabilir veya çağdaş, antika, vintage veya retro gibi stiller ile bazı dönemlere gönderme yapıyor olabilir.

Retro, geriye bakmak anlamına gelen “Retrospective” kelimesinin kısaltılmış halidir. Dekorasyonda retro ise kültürel olarak modası geçen ancak tarihsel bir değer atfetmek amacıyla mobilyaların, aksesuarın veya renklerin kullanılarak yeniden göz önüne getirilmesi anlamına gelir. Retro öğeler aslında eski değildir. Geçmişten gelen bir stilin, bir klasiğin tarzına gönderme yapan çağdaş bir yeniden üretim olarak düşünülebilir.

Retro Stili Hangi Dönemleri İçine Alır?

Retro stili, 1950’lerden 1980’leri de içine alan bir dönemi içerisine alır. 1950’li yılların tarzına göz attığımızda masa ayaklarında ve sandalyelerde krom kulplar, döşemeli sandalyeler; suni parlak deri, kırmızı, sarı, pembe ve turkuaz renk kombinasyonları ile karşılaşılabilir.

1960’larda ise hippi hareketinin etkileri görünür. Bizleri bu tarzda geometrik desenler, çiçekler, barış sembolleri gibi görseller karşılıyor. 70’lere dönüp baktığımızda mavi ve parlak yeşil tonlar ön plandayken, parlaklık ve eğlenceli görüntülerin ön planda olduğu sedirler, bar tabureleri, sedirler, sehpalar ve büyük alçak kanepeler dönemin ruh halini tanımlayabilir.

Retro Mobilyaların Özellikleri

Retro mobilyalar canlı, parlak ve renklidirler. Biçim yani görünüm işlevden daha önemlidir. Görünüşte uyumsuz renklerin ve öğelerin bir karışımı hissi verdiğinden ilk bakışta karmaşıklık olacağı düşünülebilir. Ancak bir bütün halinde düşünüldüğünde retro stili birbiriyle çatışan baskılar ve desenler ile ortama şık ve ilginç bir tasarım katar.

retro

Retro stili mobilyalar genel olarak parlak yüzeyli ve pürüzsüz şekillerden oluşan sıra dışı tasarımlardır. Dekorda grafik baskılar, tekstilde geometrik desenler, paspaslar, döşemeler ve duvar kağıtları karşımıza çıkar. Krom, ahşap, cam ve plastik malzemelerden üretilen ürünler; yoğun ve canlı renklerin yanı sıra nötr ve parlak renklerin kombinasyonu ile de tasarlanabilir.

Retro Tarzında Dekorasyon Seçenekleri

Dönemin göz alıcı renk kombinasyonlarını her odada kullanmak mümkün ancak retro tarzı en çok oturma odalarında, yatak odalarında ve mutfaklarda kendini gösteriyor. Arka planda beyaz veya siyahın yer verildiği bir odada kırmızı, mavi, sarı ve yeşil renklerin kombinasyonu ile tasarlanan ürünlere yer verilebilir. Misafir odasının zeminine göz alıcı bir halı serilebilir. Duvarlar geometrik desenli küçük resim veya posterlerle dekore edilebilir.

Parlak ve desenli kilimler, örgü puflar, desenli kırlentler retro stiliyle düzenlenebilecek bir ev için örnek teşkil edebilir. Kanepelerde, yastıklarda, kilimlerde veya örtülerde ayrıntılı desenler, yaşam alanınıza retro bir hava katabilir. Bununla birlikte ahşap veya krom ayaklar hemen hemen tüm ürünler için tercih edilebilir.

Retro Tarzı Oda Fikirleri

Retro tarzın karakteristik tasarımları arasında cesur ve parlak renkler, sıra dışı şekiller, soyut formlar, sentetik malzemeler, plaklar, eski tarz telefon ve eski moda lambalar gibi birçok ev dekoru öğesi sayılabilir.

Retro Renkleri Seçin!

En popüler seçenekler yeşil, hardal sarısı, pembe, mor ile kırmızı, siyah beyaz ve kahverengi kombinasyonlarıdır. Retro tarzı yansıtabilmek için parlak renklerle tasarlanmış mobilyalar tercih edilebilir. Yaşam alanlarınıza ev sıcaklığında, doğal bir hava katmak için ana renklerin yumuşak tonları da seçenekler arasında sayılabilir. 50’lerden ilham alan bir görünüm için puantiyeli, çiçek temalı baskılar veya kırmızının yoğun olduğu vurgular kullanılabilir.

retro

Retro-Modern Tasarım ve Dekor Tercih Edin

Üstün konfor ve işlevsellik sağlayan modern mobilyalar ile klasik ev dekorunu bir arada kullanarak eklektik bir oda stili oluşturmak mümkün. Bunun için 1950-1980 yıllarının desenini ve rengini yansıtan bir retro duvar kağıdı kullanılabilir.

Retro tarzı modern mobilyalar içinse fiyatı oldukça pahalı orijinal antikalar yerine retro yatak, masa, küvet, kanepe veya büfe gibi klasik parçalar tercih edilebilir.

Odaya Retro Aksesuarlar Ekleyin

Retro tarzını evine yansıtmak isteyen ancak tamamen bir geçiş yapmaktan çekinenler için önerimiz odalarda retro çekiciliğini yansıtan aksesuarlara yer verilmesidir. Bunlar arasında retro-modern saatler, lambalar ve aynalar gibi iç mekan temanızı ev mobilyalarınızla tamamlayacak eski eşyalar olabilir. Ancak aksesuar seçimi odanın taşıyabileceği detaylara dikkat edilerek yapılmalı, çok sayıda aksesuardan kaçınılmalıdır.

Retro Tasarımı İlgi Odağı Haline Getirin

Otantik bir retro tarzı mobilya, retro yemek masası veya retro sehpa gibi özel bir dekorasyon ürünü ile de evlerde istenilen görünümü elde etmek mümkün. Bahsi geçen tasarımın odaya giren herkesin odak noktası haline gelecek şekilde yerleştirilmesi önemlidir. Modern yaşam alanlarınıza nostaljik bir hava katacak geometrik şekiller, asimetrik motifler, yumuşak kıvrımlar veya düz çizgiler içeren retro tasarım seçenekleri gözden geçirilebilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.