Berjer ile Tekli Koltuk Arasındaki Fark Nedir?

Evine yeni bir oturma odası, salon takımı veya bir yemek odası takımı almak isteyenlerin karşısına mutlaka ekstra bir mobilya seçeneği olarak berjerler çıkmıştır. Aslında işlevsel olarak tekli koltuklarla aynı görevi gören fakat dekoratif açıdan ve mobilya endüstrisinde sınıflandırma açısından berjerlerin tekli koltuklardan bazı yönleriyle farklı olduğunu söyleyebiliriz. Peki bu fark tam olarak nedir?

berjer

Berjer mi, Tekli Koltuk mu?

Şekil itibariyle birbirine epey benziyorlar, bu konuda son derece haklısınız. Fakat tasarımsal ve dekor açıdan farklı amaçları var. Tekli koltuklar genellikle oturma odası koltuk takımlarının bir parçası olarak kullanılır. Üçlü koltuklar, ikili koltuklar ve tekli koltuklar farklı şekillerde kombine edilebilir. Alanın ihtiyaçlarına göre ve oturma kapasitesine göre özgürce bir diziliş oluşturulabilir. Ayrıca tekli koltukların dekorasyonu, oturma grubunu tamamlandığından aynı stilde olmalıdır. Fakat berjerlerde durum bu şekilde değil!

Berjerleri Daha Yakından Tanıyalım!

Berjerler yüzyıllardır süre gelen klasik mobilya anlayışının en nadide ürünlerinden. Modern evlerde de popüler bir seçim olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Nitekim berjer denildiğinde akla ilk gelen konfor. Yeni nesil mobilya endüstrisinde konfor, her markanın birincil önceliklerinden. Dekoratif açıdan içerisinde yer aldığı odadaki diğer mobilyalarla farklı bir konsepte sahip olabilir. Örneğin beyaz bir oturma grubunuz varsa veya gri bir kitaplığınız varsa; alana oturma kapasitesi sağlamak için yeşil renkli bir berjer yerleştirebilirsiniz. İşte teklik koltuklardan tam da bu noktada farkını ortaya koyuyor. Kendi başına özgür bir tasarıma sahip olabileceği gibi; dilerseniz iç mekanınızdaki diğer mobilyalarla ikili renk kombinasyonları deneyebilirsiniz. Kişisel alanlarınıza özel dokunuşlar yapmak için daha iyi bir mobilya seçeneği olamazdı.

Peki, Alanınız için Hangisini Tercih Etmelisiniz?

Örneğin oturma odanız için daha fazla oturma alanı sağlamak amacıyla bir mobilya satın almak istiyorsunuz. Karşınıza bench, berjer veya tekli koltuk gibi farklı seçenekler çıkacak. Hangisini tercih etmeniz sizin için daha uygun olur?

  • Öncelikle hangi alana konumlandıracaksınız?

  • Ayrı bir bölüm mü oluşturmak istiyorsunuz veya mevcut takıma ilave mi yapmak istiyorsunuz?

  • Pencere önü veya kapalı balkon gibi manzara odaklı mı, yoksa kitaplık yanı gibi okuma odaklı mı?

Bu tür sorulara uygun olarak pek çok farklı dekoratif tasarımlara ve ebatlara sahip berjerler veya tekli koltuklar seçebilirsiniz. 

Eğer mevcut bir oturma grubunuza daha yüksek bir oturma alanı kontenjanı dahil etmek istiyorsanız, mobilyanızın aynı tasarımına sahip tekli koltuk alarak odanızın dekorasyonunu bozmadan bir geliştirme yapabilirsiniz.

Örneğin televizyon karşısında vakit geçirmekten hoşlanıyorsunuz ve ayağınızı rahat rahat uzatabileceğiniz bir mobilya ile konforunuzu artırmayı hedefliyorsunuz. İşte bu noktada TV koltukları diye de ifade edebileceğimiz berjerleri tercih edebilirsiniz. Konforun ön planda olduğu bu mobilyalar, odanızdaki diğer mobilyalarla dekoratif açıdan birbirini tamamlamasa dahi, TV’nin karşısında yer aldığı için ortamın ambiyansını bozmayacak bir kullanım imkanı sunacaktır.

Kısa Bir Mola için Özel Dinlenme Alanı

Günün yorgunluğunu, üzerinde sıcak bir kahve ile atabileceğiniz berjerler, kısa molalar verebileceğiniz harika mobilyalardır. Dilerseniz sırtını bir duvara yaslayarak konumlandırabilir, dilerseniz pencere kenarı gibi yerleri karşısına alacak şekilde yerleştirilebilir. Önüne bir sehpa veya bir komodin eklenebilir. 

Modern mobilyalarda ikili berjerlere de rastlamak mümkün. Bunlar, daha geniş alanlarda daha çok çiftler için tercih ediliyor. Bazıları aynı renkleri kullanırken, bazıları kontrast renkleri veya farklı nötr renk tonlarını kullanıyor. Tasarım zevkinize göre seçim yapmakta özgürsünüz. İki adet berjeri karşılıklı yerleştirerek iki kişilik bir oturma alanı oluşturabilir, arasına oturma yüksekliğine uygun bir sehpa yerleştirebilir. 

Berjerleri ve Tekli Koltukları Nasıl Dekore Edebilirsiniz?

Kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir tekli koltuk veya berjer seçimi yaptınız. Fakat sade görünümü içinizi tam olarak açmadı. Sağına, soluna veya önüne farklı bir mobilya veya aksesuar eklemek istiyorsunuz? İşiniz kolay olacak çünkü berjerler günümüz ev dekorasyonunda son derece benzersiz dekorasyonlara uygunluğu ile öne çıkıyor. 

  • Klasik berjerler ile antik eşyaları bir araya getirerek harika estetik görünümler elde edebilirsiniz.

  • Daha işlevsel olması için örneğin tekli koltukların yanına bir sehpa konumlandırabilirsiniz.

  • Çocuk odalarında ve ortak alanlarda oyun konsollarıyla birlikte harika bir oturma deneyimi sunabilir.

  • Televizyonun en az 2 metre karşısına gelecek şekilde konumlandırabilir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.