Yere Yakın (Alçak) Karyola Modelleri

Bazı günler, yorgun bedenimizi nihayet esneteceğimiz ve ertesi gün için rahatlayıp dinleneceğimiz bir an için sabırsızlanıyoruz. Bu nedenle yatağımızın mükemmel bir kumaşa, doğru desteği sağlayan yastıklara ve gerçek zevk için kaliteli yataklara sahip olması önemlidir. 

Yeni bir yatak aldığımızda her zaman bazalı bir yatak seçiyoruz, ancak hiç sadece doğrudan zemine yerleştirilecek bir yatak almayı düşündünüz mü? Alışılmadık gelebilir, fakat daha az konfor anlamına gelmez ve gerçekten şık ve rahatlatıcı olabilir!

Yere Yakın Karyola Seçiminde Dikkate Alınması Gerekenler

Tabii ki yatağınızın doğrudan yere konması gerekmiyor. Bunun yerine güzel bir halının üzerine konabilir ama arasına sünger tabakası eklenmelidir. Bu yatak tipine karar verirseniz, haftada bir kez yatağı kaldırıp duvara dayayın ve havanın dolaşmasına izin verin. Yerdeki yatak, ıslak olan alanlar için iyi bir çözüm değildir, çünkü küf oluşabilir ve bu nedenle daha fazla sorun yaşarsınız. 

Yerde alçak yatacağınız için ani sıcaklık değişimleri yaşayacağınız da unutulmamalıdır. Elbette böyle bir yatak, olağanüstü şık görünebilir ancak eşyaları depolamak için alt komodinleri de tercih etmek gerektiğini unutmayın. 

Yatağınızı güzel bir nevresimle ayarlayın ve yatağınızın ilginç görünmesini sağlamak için farklı renk ve dokularda kumaş katmanları ekleyebilirsiniz.

Yere Yakın Konumlanan Yataklarla Dekorasyonunu Zenginleştirin!

Modern yatak odası tasarımlarında göze çarpan modellerden birisi olan yere yakın (alçak) karyolalar, her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor. Hem kullanışlı, hem rahat hem de tasarım anlamında başarılı sonuçlar veren yere yakın yataklar, farklı dekoratif özelliklere sahip. 

Peki yatak odanıza uygun olan yere yakın yatak modellerinde göze çarpan güncel trendler neler, bunlara göz atalım.

Yere Yakın Masif Karyola

Yatak odanızı modern ve geleneksel tasarım anlayışıyla donatmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz yere yakın yatak modellerinden birisi masif karyolalardır. 140x190 cm'den başlayıp 200x200 cm ölçülerine kadar farklı boyutlarla üretilen masif karyolalar, üretici firmalar tarafından genellikle değiştirilebilir ölçülerle, farklı tasarımlarla ve siparişe özel imalat yöntemleriyle dikkat çekmektedir.

Çift kişilik karyola modelleri ve tek kişilik karyola modelleri için farklı ölçülerden söz edilebilir. Yukarıda belirttiğimiz standart ölçüler, çift kişilik modelleri kapsamaktadır. 

Ceviz Ağacından İmal Edilmiş Alçak Karyola

Tamamen doğallıktan yana olanlar için dayanıklı, zarif ve uzun ömürlü bir hammadde olan ceviz ağacından üretilen alçak karyolalar yatak odası dekorasyonunuza uygun bir seçenek olabilir. 120x190 cm (tek kişilik), 140x190 cm, 160x190 cm, 180x190 cm ve 200x200 cm gibi ölçülere ek olarak istenilen ölçülere özel üretilebilmektedir. 

Ceviz ağacı, hemen her türlü dekorasyon ürünleriyle uyumludur ve zarif bir görünüm için en estetik ürünlerdir. Yıllar geçse de zarafetini korur ve diğer malzeme türlerine göre daha dayanıklıdır. 

Çekmeceli Yere Yakın Karyola

Yere yakın karyolalarda çekmece gibi depolama birimleri genellikle aranmayan özelliktir. Çünkü çekmeceler, yatağın yere yakın olmasını engeller. Fakat bazı mobilya tasarımcıları, çekmeceleri yatağın sal ve sol yanlarına denk gelecek şekilde tasarlamaktadır. Bu tür tasarımlar, geniş odalar için uygun bir seçenekken; dar olan yatak odaları için önerilmez. Çünkü sağa ve sola konumlandırılacak olan çekmeceler, odayı enine meşgul eder ve en az 1 metre kadar daha büyük gösterir.

Oval Köşeli Yere Yakın Karyola

Modern mobilya dekorasyonunda oval hatlara sahip ürünler, her geçen gün popülerliğini artırmaktadır. Bu ürün gruplarına karyolalar da dahildir. Yere yakın karyola modelleri arasından bir seçim yapmayı düşünüyorsanız, mutlaka değerlendirmek isteyeceğiniz bir fikir olarak oval köşeli yataklara göz atabilirsiniz.

Oval köşeli yere yakın karyolaların en önemli avantajı, sert köşeler içermediğinden güvenlik anlamında diğer modellere göre üstün olmasıdır. Özellikle küçük çocuğa sahip ebeveynler açısından tercih edilen ilk modellerdendir. Yatak başları oval olan seçenekler de sıkça talep görmektedir.

Yere Yakın Japon Tarzı Karyola

Zemine sıfır bir platform üzerine kurulu olan ahşap görünümlü bir plaka ve üzerine yerleştirilen rahat bir yatak, klasik Japon tarzı karyola modellerindendir. Bu tarz karyolalar, yatak boyutuna ek olarak kenarlardan 25-30 cm'e kadar uzamaktadır. Karyolanın yatak odasında kapladığı alan, yatak ölçülerine ek olarak her iki taraftan 25 cm'dir ve toplamda 50 cm kadar etki etmektedir. 

Örneğin 180 cm en ve 200 cm boy ölçüsü olan bir yatağın karyola genişliği 230 cm'ye tekabül eder. Uzunluğu ise yatak başlığı ile birlikte 250 cm'yi bulabilir. Yeni bir Japon tarzı karyola satın almadan önce bu ölçülere göre bir seçim yapmanız yararınıza olacaktır. 

Kumaş Başlıklı Yere Yakın Karyola

Hem çift kişilik hem de tek kişilik karyola modellerini içerisinde barındıran kumaş başlıklı yataklar, sınırsız desen, renk ve tasarım çeşidiyle kullanıcıların beğenisini toplamaktadır. Kumaş kalitesi ve görünümü konusunda hassas olan kullanıcılar için tercih edilmektedir.

Bazı kullanıcılar, çeşitli kumaş türlerine karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Kumaş başlıklı karyolaları satın alırken, alerjik durumunuzu tehlikeye atabilecek seçeneklerden uzak durmanız gerekir. Diğer karyola modellerinde olduğu gibi ölçüler 140x190 cm'den başlar ve 200x220 cm'ye kadar artabilir. Çoğunlukla yere yakın karyolalar, kişilerin isteğine uygun ölçülerle üretilmektedir.

Panolu Yere Yakın Karyola

Duvara sabitlenebilen bir ünite ile birlikte kompleks bir model olan panolu karyolalar; birçok farklı depolama birimini içerisinde barındırır. Yatağın sağ ve sol tarafında bulunan komodinler, hem aksesuarların konumlandırılması için hem de eşyalarınızı gizlemeniz için size iyi bir alan sağlar. 

Panolu yere yakın karyola modelleri, diğer karyola modellerine göre daha fazla alanı meşgul eder. Ortalama bir yatağın genişliğini 200 cm olarak düşünürsek, panolu karyolalarda bu ölçü 3.5 m'ye hatta 4 metreye kadar çıkabilmektedir. Panolu karyolalar genişliği en az 5 metre ve daha fazla olan odalar için değerlendirilebilir. 

yere yakın karyola

Genç Odaları için Yere Yakın Karyola Modelleri

Yeni moda trendleri, genç odalarında da değişimi beraberinde getiriyor. Genç odası dekorasyonunda bu değişimin en iyi örneğini yere yakın karyola modellerinde görebiliyoruz. Genellikle tek kişilik karyola modellerini genç odalarında konumlandırmak; özgün bir tasarım anlayışını da beraberinde getiriyor. 

Genç odalarını yere yakın karyola modelleriyle donatmak için dikkat edilmesi gereken kriterleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yere yakın karyolalar, bazalı karyolalardan farklı olarak bir depolama özelliği kazandırmaz. Bu nedenle eşyalarını gömme dolap, gardırop gibi mobilyalara konumlandıran kişiler için uygundur. 

 • Kısıtlı bir yatak alanına sahip olan kullanıcılar için uygun değildir. Çünkü yere yakın karyolalar, çocuklarınızın odasına daha az kullanılabilir alan sunacaktır. Yatakları çevreleyen karyolalar, yataklardan en az 50 cm daha uzun ve geniştir. 

 • Yere yakın yataklar odanın köşelerinde yer alamaz. Yatakta uyuyan kişi uykusundan uyandıktan sonra sağa ve sola çapmamak için ve yataktan rahat bir şekilde ayrılabilmek için her iki yanının boş olması gerekir.

 • Genç odasında yere yakın karyolalara yer vermek isteyenler; canlı renkler, panolu karyolalar, duvar kağıdı ile bütünleşmiş tasarımlara sahip ürünler satın alabilir. Bu sayede odaya eşsiz bir görünüm kazandırılabilir. 

Yere Yakın Karyola Fiyatları

Her mobilya çeşidinde olduğu gibi yere yakın karyola fiyatlarında da geniş bir skaladan söz etmek mümkün. Karyolalar piyasada tek başına satılabildiği gibi; yatakla, kompleks bir tasarım olarak duvar panosu ile birlikte veya farklı türde ünitelerle birlikte satılabilmektedir. İçerdiği mobilya seçeneklerine, üretim teknolojisine, vb. faktörlere göre karyola fiyatları değişkenlik göstermektedir.

Ayrıca yere yakın karyola fiyatlarına etki eden faktörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Her türlü mobilya ürününde olduğu gibi malzeme kalitesi,

 • Kullanılan hammadde,

 • Kullanım ömrü,

 • Yatağın ve bazanın ölçüleri,

 • Özel üretim olup olmaması,

 • Tek kişilik veya çift kişilik olması,

 • Teslimat noktası,

 • Kumaş türü.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.