pop up.png (11 KB)

Yatak Başlığı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Yatak odaları diğer odalara kıyasla sosyal olmayan, rahatlık ve konfor özelliklerine göre dizayn edilmesi gereken bir yaşam alanıdır. Her ne kadar işlevsellik ve ergonomik bir tasarıma özen gösterilmesi gerekse de; doğru mobilya ve eşya kombinasyonları kullanılarak dekoratif anlamda başarılı sonuçlar elde edilebilir.

Yatak odası dekorasyonunuzu tamamlayacak unsurlar: doğru yatak seçimi, yatak başlığı seçimi, komodin, gardırop, ışıklandırma sistemi, duvar, zemin ve odanızda yer verdiğiniz diğer tüm eşyaların ideal seçimidir. Çok çeşitli unsurlar odanızın görünümünü etkilese de, genel olarak dekorasyon yatağın etrafında şekillenir ve merkezi yatağınızın kendisidir.

Yatak odası dekorasyonunda yatağınız kadar önemli bir diğer faktör de yatak başlığıdır. Yatağınıza daha zengin bir dekoratif özellik kazandırabilir, odanızı geniş gösterebilir veya tam tersi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle doğru yatak başlığınızı seçerken görünümü, ihtiyaçlarınızı, konforu ve işlevselliği ön planda tutmalısınız.

Yatak Başlığında Malzeme Seçimi

Yatak başlık modellerini incelemeye başladığınızda çok çeşitli malzemelere ve tarzlara sahip olduğunu görebilirsiniz. Odanın genel dokusuna uygun olacak ve aynı zamanda işlevsellik ve kullanışlılık kriterlerini karşılayan modeller yatak odanızda yer vereceğiniz ürünler olmalıdır. İç mekan atmosferine olumlu bir etki edecek yatak başlığınızı kumaş çeşitlerine göre tercih edebilirsiniz.

Yatak odanızda tercih edebileceğiniz yatak başlığı modelleri:

Yumuşak Dokulu Kumaşa Sahip Yatak Başlıkları

Eğer yatak başlığı seçiminizi bir kumaş türüne sahip ürünlerden yana yapacaksanız, bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekir. Bilindiği üzere kumaş malzemesi sıkça kirlenir ve sürekli bakım ister. Bunu göz önünde bulundurarak silinebilir yatak başlığı seçmeniz yararınıza olacaktır. Düzenli bir bakım ve temizlik işlemi uyguladığınızda yatak başı, yatağın kendisi ve baza gibi birleşik tüm mobilyalarınız daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı olur.

Ahşap Yatak Başlıkları

ahşap yatak başlığı

Piyasada en çok bulunan ve türevlerine pek çok rastlanan ahşap yatak başlıkları; hemen her dekorasyon ürünüyle uyumludur. Dayanıklı olması, uzun ömürlü olması, iyi bir dekoratif özellik sunması gibi önemli avantajlara sahiptir. Yatak başlığında ahşap ürünlere yöneliyorsanız, esneme kabiliyeti hakkında bilgi edinmeniz önerilir.

Çünkü sırtınızı dayadığında esnemeyen malzemelerin kısa sürede yapısının bozulması olağandır. Aradığınız şıklığı odanıza kazandırabilecek ahşap yatak başlıkları, kolay monte edilebilir, uygun maliyetli ve bol model alternatifi olan seçeneklerden birisidir.

Modern Yatak Başlıkları

Geleneksel çizgilerin dışında bir seçim yapmak istiyorsanız, modern yatak başlıkları sizin için iyi bir seçenek olabilir. Onlarca farklı malzeme türünden imal edilebilen, farklı boyut ve ölçülerle her türlü yatağa uygun modellere rastlamak mümkün. Açık ve koyu renk tonları, sert ve yumuşak doku seçenekleri, süngerli ve süngersiz modelleri, ışıklandırma sistemi olan seçenekleri ve fonksiyonel özellikler sunan aparatları ile dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ferforje Yatak Başlıkları

Hem geleneksel hem de modern bir tarza sahip farklı modelleri bünyesinde barındıran ferforje yatak başlıkları, tercih edebileceğiniz farklı bir tarzdır. Modası geçmeyen ve her döneme ayak uydurabilen ferforje ürünler; demir ve alaşımlarının farklı figürler ve işlemelerle sanatsal ürünlere döndürülebilen modelleridir.

Özellikle uzun ve geniş yatağı olan odalarda, klasik dekorasyon tarzına sahip mekanlarda tercih edilebilir. Odayı daha estetik ve daha şık gösterir. Onlarca farklı dizayn ile karşımıza çıkan ferforje yatak başlıkları, eskimeyen güzelliğin mobilyalarda hayat bulmuş nadide ürünlerindendir.

Yatak Odası Dekorasyonuna Uygun Yatak Başlığı Seçme

Yatak odası dekorasyonunu daha iyi bir seviyeye çıkarmak için mobilyaların genel bir uyum yakalaması önemlidir. Buna renklerin uyumu, malzemelerin uyumu, tarz ve konsept uyumu dahildir. Odanızda yer vereceğiniz tüm ürünler ve mobilyalar, birbirini tamamlayıcı renklerden ve benzer mobilya malzemelerinden oluşmalıdır.

Tabi ufak tefek farklılıklar ve kendinize özgü seçimler yaparak daha özgün bir iç mekan dekorasyonu oluşturabilirsiniz. Tarzınızı ve zevkinizi ortaya koymaktan çekinmeyin ve içinizi ısıtacak ürünlere yönelin.

Farklı Stillere Göz Atın ve Yenilikçi Olun

Alışkanlıklardan vazgeçmek zor olabilir. Özellikle söz konusu yatak odası olduğunda yenilikçi yaklaşımlar, güncel moda trendleri ve özgün tasarımları denemekten çekiniyor olabilirsiniz. Fakat zaman değişiyor ve yeniliklere ayak uydurmak, farklı konseptlere olan bakış açınızı değiştirebilir, daha sıcak bir atmosfere dönüştürebilir ve belki de ruhunuzu yansıtan farklı bir konsept keşfi yapabilirsiniz. Güncel trendlere göz atın, sosyal medyada yer alan moda sayfalarını takip edin ve sıkça bloglarda gezinti yapın.

Yatak Başlığınızı Odanın ve Yatağın Ölçülerine Uygun Seçin

Odanızın ve yatağınızın boyutuna bağlı olarak bir yatak başlığı tercih etmelisiniz. Standart tek kişilik yatakların ölçüleri 80 cm genişlikten 140 cm genişliğe kadar değişebilirken, 180 cm uzunluktan 200 cm uzunluğa kadar değişebilmektedir.

Yatak başlığı seçimi yaparken genişlik ölçüsü baz almalısınız. En az yatak genişliği kadar en çok yatak genişliğinden 40 cm (her iki yandan 20 cm) fazla olan bir yatak başlığı seçebilirsiniz. Fakat bazı yatak başlıkları komodin, vb. farklı ürünlerle bütünleşik sistemlerdir.

Her iki taraftan 50 cm veya 70 cm uzayan ölçülere sahip modellere de rastlamak mümkün. Burada önemli olan yatak genişliğinden ziyade yatak odanızın genişliğidir.

Yatak odanızda yer sıkıntısı yoksa, fonksiyonel yatak başlıklarını tercih etmeniz iyi bir seçim olabilir. Fakat odanız küçükse mümkün mertebe sıkışıklığa neden olacak diziliş ve düzenden uzak durmanız gerekir.

Yastık ve Minder Konseptinizi Göz Önünde Bulundurun

Kimilerine göre gereksiz bir detay gibi görünebilir fakat yatağınıza ve yatak odanıza şıklık katmak için yastık ve minder kombinasyonlarını kullanabilirsiniz. Sadece bir çift yastık gibi standart konseptin dışına çıkarak daha fazla minder ve nevresim gibi ürünlere yer verebilirsiniz. Bu tür ürünler dekorasyonunuza zenginlik katacaktır. Fakat özellikle minder ve yastıklardaki renk uyumu, odanızın dekoratif kaderini belirleyecektir.

Yatak başlığınız ana rengi; minderler, baza ve yastıklar ara rengi temsil etmelidir. Ana renklerin toplam renk yoğunluğundaki oranı %60 iken, ara renklerin yoğunluğu %30 olmalıdır. Kalan %10'luk payı nevresim ve üzerine konumlandıracağınız farklı türde dekoratif unsurlar tamamlamalıdır.

Dinlendirici Ürünlere Yönelin

Uzanarak kitap okumak, film izlemek veya farklı bir aktivite yapmak için sırtınızı rahat bir yere yaslamak istersiniz. Bu konforu size yalnızca yumuşak süngerli ve dinlendirici etkisi olan malzemelerle üretilmiş yatak başlıkları verebilir.

Daha çok kumaş, deri ve polyester gibi malzemelerle imal edilen yatak başlıkları bu gruba dahi edilir. Ferforje yatak başlıklarının dinlendirici etkisi yoktur. Eğer yatağınızda uykunun haricinde bol vakit geçiriyorsanız, mutlaka bu tür ürünlere yönelmelisiniz.

Bütçenizi Göz Önünde Bulundurun

Tüm alışverişlerinizde olduğu gibi yatak başlıkları satın alırken de bütçenizi aşmayacak ürünleri değerlendirmelisiniz. Bu konuda şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Çünkü yatak başlığı fiyatları çok geniş bir skalaya sahiptir. Uygun modellerden pahalı seçeneklere kadar pek çok alternatif mevcut. İndirimli yatak başlıkları, kampanyalı yatak başlıkları ve uygun fiyatlı yatak başlıklarıyla karşılaşmanız mümkün.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.