06.11.2021

Şık Bir Dekorasyon İçin Sehpa Modelleri Nasıl Kullanılır?

Oturma odası, sehpa olmadan tamamlanmış sayılmaz. Sehpalar oturma odası mobilyalarınızla uyum sağlayarak şık bir görünüm veya cesur bir tarz sunabilir. Bazen küçük bir değişiklik fark yaratır. Oturma odanızda bir değişime gitmek isterseniz bu neden basit ama etkili tasarım unsuru olan sehpa olmasın?

Kanepe ile uyumlu bir sehpa yaşam alanının merkez unsurudur. Bu amaçla hangi sehpa türü ile hangi kanepenin uyumlu olduğunu bilmek önemlidir. Şık bir dekorasyon için kullanılabilecek sehpa modellerini sizler için bir araya getirdik.

Doğru Boyut: Büyük mü, Küçük mü?

Sehpa için doğru boyut her zaman mevcut alana bağlıdır. Geniş bir oturma odanız varsa masa seçiminizde biraz daha özgürsünüz demektir. Ancak çok küçük olmamalıdır. Oturma odanızda alan sınırlıysa da küçük sehpa modelleri önerilir. Çok büyük modeller görsel olarak alanı küçültür ve hareket özgürlüğünü kısıtlar.

Sehpanın boyutu her zaman kanepeye göre seçilmelidir. İdeal sehpa, kanepenin toplam uzunluğunun yaklaşık üçte biri ile yarısı kadardır. Bu uzunluk sehpaya her yerden kolaylıkla erişilebilmesini sağlar. Ayrıca kanepe ve sehpa arasındaki mesafeye dikkat etmelisiniz. Kanepeden sehpaya rahatça ulaşabilmelisiniz. Ancak sehpanın etrafında dolaşmak için her zaman yeterli alan olmalıdır. Bunun için uzaklığın yaklaşık 45 cm olması tavsiye edilir.

Doğru Yükseklik: Sehpa Kanepeden Daha Yüksekte mi, Alçakta mı Olmalı?

Sehpa yüksekliğine karar verirken odadaki diğer mobilyalar göz önünde bulundurulmalıdır. Aslında ideali kanepe ile sehpa yüksekliğinin aynı olmasıdır. Ayrıca kanepeden alçakta olan sehpalar salonu vurgulayan modern bir görünüm sunarken, yüksek modeller klasik gibi görünebilir.

Doğru Şekil: Yuvarlak mı Yoksa Kare mi?

Sehpa şekli kendisini çevreleyen diğer mobilyalarla uyumlu olmalıdır. Dikdörtgen, kare, üçgen, yuvarlak veya oval sehpa olmak üzere çeşitli şekiller arasından tercih yapmak mümkün. Kullanılacağı odanın boyutuna ve şekline bakarak karar verilebilir.

Dikdörtgen sehpalar, büyük L şeklinde veya uzun kanepe modelleri ile uyumluluk gösterir. Kanepe çok uzunsa oval modeller daha iyi bir seçimdir. U şekli odalarda ise kare veya yuvarlak sehpa modelleri tercih edilebilir. Yuvarlak ve üçgen sehpalar ise küçük kanepeler için idealdir. Küçük çocuklu aileler için ise yuvarlak ve oval tasarımlar önerilir. Düşme veya çarpma durumlarına karşın yaralanma riski düşük tasarımlardır.

Doğru Malzeme: Rustik mi, Modern mi?

Sehpa modellerinde çok çeşitli malzemeye rastlamak mümkün. Ahşap, metal, taş veya cam gibi her zevke uygun seçenekler vardır. Hangi malzemeden sehpa seçileceğine karar verirken odaya kazandırılmak istenen görünüm dikkate alınmalıdır.

Camdan yapılmış sehpalar zarif görünür. Ahşaptan yapılmış sehpalar doğal görünüm sağlar ve ortama rustik bir hava katar. Metal sehpalar ise çok sağlamdır ve bakımı kolaydır. Ayrıca oturma odalarına modern bir görünüm kazandırırlar.

Doğru Renk: Çarpıcı mı, Sade mi?

Hangi kanepeyle hangi sehpanın renk uyumu yakalayacağı tamamen zevkinize bağlıdır. Oturma odasında yansıtılmak istenen tarza göre de renk seçimi yapılabilir. Örneğin; ahşap masalar vintage tarzı için idealdir.

Sehpalarda malzeme nedeniyle renk konusunda sınırlılık ile karşılaşabilirsiniz. Ancak çok çeşitli modeller bulunur. Örneğin cam sehpaların renkli metal ayaklarla kombine edilerek tasarlanan ve renk seçeneğini artıran modellere rastlamak mümkündür.

Küçük Odalar için Doğru Sehpa Modeli

Küçük odalara sehpa satın almadan önce yerden tasarruf edebileceğiniz alternatifleri gözden geçirmelisiniz. Büyük sehpalardan kesinlikle kaçınmalısınız. Hem hareket özgürlüğünü kısıtlar hem de görsel olarak alanı daraltır. Yuvarlak veya oval sehpalar küçük odalar için en uygun modellerdir.

Cam sehpalar da küçük odalar için tercih edilebilir. Şeffaf olmaları alanın daha büyük görünmesini sağlar. Dikkatleri üzerine çekmez bunun yerine alanı görsel olarak rahatlatır. Ayrıca ek depolama alanına sahip sehpalar da küçük odalar için alandan tasarruf yapmayı sağlayacak seçenekler arasındadır.

Odanın Tarzına Uygun Sehpa Nasıl Seçilir?

Seçilen mobilyalardan renk uyumuna kadar çeşitli kombinasyon ile tasarlanan oturma odalarının her biri kendi tarzını yansıtır. Belirlediğiniz tarza bağlı olarak tercih edilebilecek sehpa türleri değişecektir. Tarza uygun sehpa seçimi için takip edilebilecek bazı ipuçları vardır.

Geleneksel: Genellikle oymalı ahşaptan yapılır. Dikdörtgen veya oval şekillerine rastlanabilir. En yaygın kullanılan sehpa modelleridir.

Modern: Sadeliği ve geometrik şekilleri ile işlevsel ve estetik amaçların harmanlandığı sehpa modelleridir.

Çağdaş: Daha çok şimdiyi çağrıştıran bir dönemdir. Daha çok tek bir modelden ziyade harmanlanmış tasarımları konu alır.

Rustik: Ahşabın en yaygın kullanıldığı diğer bir sehpa modelidir. Geleneksel veya modern türlere göre oymaları yoktur. Daha çok bağlantı parçalarıyla bir araya getirildiğini hissettiren el yapımı görünüme sahip sehpalardır.

Endüstriyel: Metal ve ahşabı bir araya getiren tarzdır. Yumuşak tonlardan yararlanarak tasarlanan bir odayla kullanılarak hoş bir kontrast oluşturmaya yardımcı olabilirler.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.