Şifonyer Nedir?, Ne İşe Yarar?

Şifonyer birçok farklı ihtiyaç için mükemmel bir saklama çözümüdür ve gardırobunuz için temel bir tamamlayıcıdır. İç çamaşırlarınızı ve çoraplarınızı mükemmel bir şekilde organize etmek için kullanabilirsiniz veya yelekleri, süveterleri yani asılması gerekmeyen her şeyi saklamak için idealdir.

Şık bir şifonyer özellikle gömme dolapların veya diğer mobilyaların bulunduğu bir yatak odasına çarpıcı bir odak noktası katabilir. Çekmecelerin üstü elbette resimleri sergilemek veya günün sonunda mücevherlerinizi koymak için harika bir yerdir.

Şifonyer Ne İşe Yarar?

Şifonyerler depolama amaçlı ve mekana dekoratif bir hava katmak için tasarlanmış fonksiyonel mobilya parçalarıdır. Salon, yatak odası veya mutfakta kullanılabilen, çok çeşitli desen, boyut ve malzeme seçeneklerine sahip ünitelerdir.

Şifonyerler eski zamanlarda yalnızca kıyafetleri saklamak amacıyla kullanılıyordu bu yüzden yatak odası takımı için gerekli bir tasarım olarak düşünülüyordu. Ancak günümüzde her türlü ev eşyasını saklamak için kullanılabiliyor.

Genellikle ahşap çekmeceli olan şifonyerler bel yüksekliği, tezgah yüksekliği ve omuz yüksekliği olmak üzere üç standart yükseklikte bulunmaktadır. Bu versiyonların tümü aksesuarları, kıyafetleri ve diğer süs eşyalarını saklamak için tercih edilmektedir.

Bel yüksekliğindeki şifonyerlere genellikle aynalar eşlik eder ve bu da onları güzel bir tuvalet masasına dönüştürür. Şifonyerler koridorda veya girişte dekoratif bir parça olarak kullanılabilir. Vintage tarzı aynalarla kombin edildiklerinde alanı süslemek için harika bir tasarıma dönüşeceklerdir.

Yatak Odası için Şifonyer Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çok çeşitli şifonyer modelleri olduğundan hangisine karar vermeniz gerektiği konusunda zorlanıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda mobilyaları dikkatli seçmek ve duygusal bir dürtü ile yönlendirilmemek önemlidir. Yatak odası için şifonyer seçerken karşılaştırılması gereken bazı özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  • Dayanıklılık: Arka duvar, çekmecelerin alt kısımları ve raflar gerekli olan her şeyin ağırlığı taşıyabilecek dayanıklılıkta olmalıdır.

  • Çevre dostu: Zararlı maddeler yaymayan güvenli malzemelerden yapılmış bir şifonyer seçimine dikkat edilmelidir.

  • Çok işlevli: Yatak odasında dağınıklılığı önlemek için çeşitli görevleri yerine getirebilecek mobilyalar seçmelisiniz.

  • Stil: Yatak odası için çok sayıda şifonyer seçeneği arasından tercihte bulunurken diğer mobilya parçalarıyla uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Yatak odası mobilyanızı set olarak alabilir veya her parçayı ayrı ayrı seçebilirsiniz. Bu durumda onları renk, stil ve görünüm olarak birleştirmeniz gerekir.

  • Boyut: Yatak odası ne kadar küçükse şifonyer de o kadar kompakt olmalıdır.

  • Kaliteli bağlantı parçaları: Kapılar ve çekmeceler sıkıca kapanmalı ve herhangi bir yere takılmadan kolayca açılabilir kalitede olmalıdır.

Uygun Şifonyer Boyutu Nasıl Seçilir?

Şifonyer seçimi yapılırken çekmeceleri açmak için yeterli alan olması önemlidir. Alan küçükse ve zaten bir çift kişilik yatak ve büyük bir gardırop varsa, çekmeceli dolap için bir yer bulmak sorun olacaktır. Ancak gerçekten gerekliyse küçük modelleri veya uzun modelleri tercih edebilirsiniz. Uyulması gereken temel ilke, yatak odası ve çekmeceli dolap orantısıdır.

Şifonyer boyutu yalnızca oda ile uyumlu olmamalı aynı zamanda tercih edilen şifonyer depolama ihtiyaçlarını da karşılamalıdır. Uzun olan modeller dar odalar için uygundur ve zarif bir görüntüleri vardır. Yüksek modeller ayrıca yüksek tavanlı yatak odalarında uyumlu görünür.

Şifonyerde Çekmece Şekli ve Sayısı

Klasik şifonyer çekmecelerine baktığımızda üst üste yerleştirilmiş birkaç geniş çekmeceye sahip olduğunu görürüz. Geleneksel olarak 4 tane çekmecesi vardır ancak sayı 2 ila 5 arasında veya daha fazla olabilir.

Birçok model farklı boyutlarda çekmeceleri birleştirir ve tüm çekmecelerin farklı genişliklere sahip olduğu modeller de vardır. Bazı modellerde kozmetik ürünlerin uygun şekilde saklanması için çekmeceler, iç alın bölgeleriyle birkaç bölüme ayrılmıştır. Şekli söz konusu olduğunda ise 3 ana tip şifonyer vardır:

  • Dikdörtgen: Hemen hemen her uzunluk ve genişlikte olabilen geleneksel şifonyer şeklidir.

  • Köşe çekmeceli: Bu tasarım alanı etkin bir şekilde kullanmanıza olanak tanır ve genellikle standart olmayan yatak odası düzenlerinde kullanılır. Bu tür modeller küçük yatak odaları için idealdir ve genellikle yatak odalarının boş kalan köşelerini kullanmanıza olanak verir.

  • Kavisli: Yuvarlak, yarım daire biçimli ve karmaşık kavisli gibi şekillerde bulunur. Bu tür orijinal tasarımlar, klasik bir yatak odası takımlarında kullanılmaya uygundur.

Yatak Odası için Şifonyer Malzemesi Nasıl Seçilir?

Yatak odası için şifonyer malzemesini seçerken odadaki havanın temiz ve sağlıklı olması ve mobilyaların mümkün olduğunca güvenli olması yani toksik madde yaymaması gerekir. Doğal ahşap, en dayanıklı, güvenli ve estetik açıdan en hoş malzemedir. Çam ürünleri meşe, ceviz ve kirazdan yapılan şifonyerle göre daha uygun fiyatlı olabilir.

Sunta ve MDF, doğal ahşabın ana ikamesidir ve suntadan yapılan mobilyalar bütçe dostudur. Ancak bu malzeme toksik olabilir. Bu nedenle satın alırken güvenlik sertifikalarına göz atmakta fayda vardır.

MDF ise daha dayanıklı ve güvenli bir malzemedir. Doğal ahşap şifonyer veya MDF bir şifonyer seçmek her zaman daha iyi olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.