Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde zamanımızın büyük çoğunluğunu geçirdiğimiz salonlar, genellikle evlerin en büyük ve ev dekorasyonuna vurgu yapan en önemli odasıdır. Salon dekorasyonunun odak noktasını belirlemek ve başarılı bir dizayn yapabilmek için odanın geometrisine ve boyutuna uygun bir mobilya yerleşimi yapmak önemlidir.

Salon Dekorasyonunda Dikkate Alınacak Unsurlar

Salon dekorasyonları, herkesin zevkine ve tarzına göre özel olarak şekillendirilebilir. Her ne kadar farklı önerilere ve farklı yorumlara kulak esmeyi seven biri olsanız da; kendi özgün tarzınızı bu tür iç mekanlarda rahatlıkla ortaya koyabilirsiniz.

Dekorasyon fikirlerinin en can alıcı noktası özgün ve farklı olmaktır. Hatta öyle seçimler yapabilirsiniz ki, çevrenizde ev modasını belirleyen bir kişiye dönüşebilirsiniz. Peki evin en önemli odalarından olan salonların dekorasyonunda hangi kriterlere göre seçim yapılmalı? Gelin bunlara değinelim:

Salonda Mobilya Seçimi Nasıl Yapılır?

Salonunuzda eşya yerleşimini en iyi şekilde yapabilmek adına salonunuzun geometrisini ve mevcut alanını göz önünde bulundurmalısınız. Salonların belirli bir geometrisi vardır. Dikdörtgen salonlar, L köşeli salonlar, dairesel salonlar ve kare salonlar olarak sınıflandırabiliriz. Tabi salonlar ve oturma odasında benzer dekorasyon önerilerinden yararlanılabilir.

 • Kare ve dikdörtgen salonlarda hem köşeli koltuklar hem 3'lü, 2'li ve berjer koltuklara yer verebilirken, odanın merkezini bir orta sehpa konumu olarak ayarlayabilirsiniz. Koltuklarınızı mümkün olduğunca duvarlara yaslamak (duvar ile en az 10 cm boşluk olmalı) ve bir sehpa veya televizyon ünitesi etrafında donatmak mantıklı bir seçim olacaktır.
 • Dairesel salonlar, kimi zaman tam bir çember, kimi zaman da bir yay parçası şeklinde olan duvarlardan oluşan iç mekanlardır. Çok nadiren ev mimarisinde yer verilse de; dekoratif anlamda farklı olduğundan özel bir mobilya seçimi yapılmalıdır. Dairesel salonlarda yine dairesel hatlara sahip oturma grupları ve koltuk takımı tercih edilebilir. Orta sehpa yine odanın geometrisine uygun olacak şekilde yuvarlak olarak seçilebilir.
 • L tipi salon mimarisine de çokça rastlıyoruz. Birçok farklı koltuk takımına yer verebileceğiniz L tipi salonlarda oldukça benzersiz görünümler elde edebilirsiniz. Kısa olan duvar kenarlarına berjer koltuklar, kitaplık, yemek masası, vb. oturma grupları kadar yer kaplamayan eşyalar konumlandırılabilir. Geniş kenarlarına ise üçlü koltuklar, TV üniteleri ve daha büyük boyutlu yemek masası yerleştirilebilir.

Salon Dekorasyonunda Renk Seçimi Nasıl Yapılır?

Dikkat çekici bir renk seçimi yapmak istiyorsunuz fakat kararınızın, odanızın görünümünü nasıl etkileyeceği hakkında şüpheleriniz var. İşinizi şansa bırakmamak için beğendiğiniz renklerle donatılan salon örneklerine göz atabilirsiniz. Web siteleri, bloglar, sosyal medya platformları ve tanıdıklarınızın salonlarını inceleyerek beğendiğiniz bir rengin salonda nasıl duracağına şahit olabilirsiniz.

Salonda renk seçimi yapmanın tek yolu bu değil. Büyük mobilya takımları ve masa/sandalye ürünleri satın almadan önce kendiniz minyatür ve salon tasarımı yapabilirsiniz. Evinizde bulunan küçük eşyalarınızı kullanarak nasıl bir renk paleti elde edebileceğiniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Eğer renkler hoşunuza giderse; gerçek ölçülere sahip mobilyalar satın alabilirsiniz.

Dekorasyonu belirleyen en önemli faktörlerden birisi de duvar rengi seçimidir. Duvar boyasının rengine karar vermeden önce eşyalarınızın renk paletini de dikkate almalısınız. Açık renklere sahip oturma odası takımlarıyla tamamlayıcı renklere sahip boyalar güzel bir ikili olabilir.

Yeşil-beyaz, mavi-sarı, mor-pembe-beyaz gibi renk kombinasyonları uygulanabilir. Renk konusunda belirli bir standardı dayatmak doğru olmayacağı gibi; herkesin renk tercihlerinin farkı olabileceğini düşünerek son kararı ailenizle birlikte ortak bir seçim yaparak almanızı öneririz.

salon dekorasyonu

Salonlarda koyu renklerin yoğunlukta olduğu mobilya trendleri, kullanıcıları kafasını epey karıştırıyor. Çünkü koyu renklerin ortamı karanlık bir iç mekana dönüştürdüğü ve kişilerde karamsar bir ruh haline neden olduğu söyleniyor. Aslında durum tam olarak böyle değil, çünkü karanlık renkler bazıları için bir ilham kaynağı, bazıları için de vazgeçilmez bir seçimdir. Eğer koyu renklere ilginiz varsa, tamamlayıcı renkler olarak daha açık renklerle ikili veya üçlü kombinasyonlar yapabileceğinizi unutmayın.

Salonlarda Orta Sehpa Seçimi Nasıl Yapılır?

Salonlarınızda yer vermeyi düşündüğünüz orta sehpalar, hemen hemen her oturma grubunda yer alan, salonu merkezleyen ve dekorasyonu doğrudan etkileyen bir mobilyadır. Büyüklüğü, malzeme çeşitliliği, renk seçenekleri ve yüksekliği gibi çok sayıda faktöre göre bir orta sehpa seçimi yapabilirsiniz. Küçük salonlarda orta sehpaya yer vermek zorunda değilsiniz veya çok küçük boyutlu minimalist bir ürün tercih edebilirsiniz.

 • Orta sehpa satın almadan önce odanızın ve mobilyalarınızın ölçülerini göz önünde bulundurun.
 • Orta sehpanız ile televizyonunuz arasındaki mesafe ortalama televizyon genişliğinin 2 katı olmalıdır.
 • Orta sehpanın renkleri; mobilya, duvar, zemin veya farklı türde bir eşyanızın rengini tamamlamalıdır.
 • Temizlik ve bakım kolaylığı için yerden en az 50 cm yüksekliğe sahip bir sehpa işinizi kolaylaştıracaktır.

Salon Dekorasyonunda Halı Seçimi Nasıl Yapılır?

Evin tüm alanlarında olduğu gibi salonlarda da halı seçimi, mobilya ve perdelerin seçimi tamamlandıktan sonra yapılmalıdır. Bol figür ve desenlere sahip halılar, iç mekanda karmaşık bir görünüme neden olabilir.

Halılar mümkün olduğunda mobilyalarınızın renklerini tamamlamalı, odanın boyutuna uygun olmalı, zeminin %100'ünü kaplamamalıdır. Duvarlar, tavanlar, mobilyalar, vb. diğer eşyalarla uyumlu olmalıdır.

 • Modern salon dekorasyonunda en popüler trendler arasında yer alan geometrik şekilli, tek renk veya birkaç renk içeren halıları görüyoruz.
 • Evinizde evcil hayvan besliyorsanız, tüylü ve kalın halılardan ziyade temizliği kolay yapılabilen kaydırmaz halılara yönelebilirsiniz.
 • Son zamanlarda kullanıcılar tarafından çok fazla tercih edilen ve makinede yıkanabilen ince halılar sizin için de iyi bir seçenek olabilir.
 • Küçük çocuğunuz varsa ve sürekli olarak halılarınızın kirlendiğinden dem vuruyorsanız, yıkanabilen, kolay kuruyan ve bu sayede hijyenik koşulları sağlayabilen halıları seçimlerinizde değerlendirebilirsiniz.

Salon Büyüklüğüne Göre Dekorasyon Önerileri

Salonunuzun şekline ve geometrisine bakarak nasıl bir oturma grubu seçebileceğinizi bahsettikten sonra bir diğer önemli konu olan oda büyüklüğüne göre nasıl bir dekorasyon özelliği kazandırabileceğinize değinelim.

Küçük Salonların Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Küçük salonların dekore edilmesi zor gibi görünse de; piyasada yer alan mobilya ve ev eşyaları üreticileri bu tür sınırlı alanlara uygun ürünler tasarlamaktadır. Mevcut alanınızı en iyi şekilde optimize etmek için ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmalısınız. TV ünitesi seçiminden oturma grubunuza ve koltuk takımına kadar tüm ev eşyaları belirli bir şablona göre dizayn edilmelidir.

Küçük bir salona sahipseniz, iç mekanda yer vereceğiniz ürünler alanı en verimli şekilde kullanabilmenizi sağlamalıdır. Örneğin duvara monte TV üniteleri kullanışlıdır ve birçok farklı depolama biçimi olan raflara ve çekmecelere sahiptir. Benzer şekilde istendiğinde tek kişilik veya çift kişilik yatak olabilen koltuklar işlevsellik açısından tercih edilebilir.

Salonunuzu ayı zamanda yemek odası olarak kullanıyorsanız ve alanınız sınırlıysa, katlanabilir yemek masalarına göz atabilirsiniz. Kullanılmadığında az yer kaplayan bu portatif ürünler, istediğiniz an saniyeler içerisinde geniş bir masaya dönüştürülebiliyor. Ayrıca küçük salonlarda minimalist tasarımlı ürünlere yönelmek işinizi kolaylaştıracaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.