Salon Dekorasyon Fikirleri Ve Önerileri

Salon, evlerin en özen gösterilen, en değerli yeridir. Dekorasyonu da aynı şekilde titizlikle yapılmalıdır. Salon dekorasyon fikirleri ve önerileri de her zaman dikkat çekmektedir.

Salon dekorasyon fikirleri ve önerileri konusunu detaylarıyla paylaşmadan önce, biraz geçmişten bugüne salon kavramından bahsetmek yararlı olacaktır. Çünkü salon, çocukluğumuzda misafir odası diye de adlandırılan ve misafir gelmedikçe girilmeyen bir odaydı. Ancak günümüzde bu konumundan çoktan uzaklaşmış, yaşam alanlarımızın birinci sırasına yerleşmiş, en aktif kullanılan odaların başında gelmektedir. Bugüne kadar değişmeyen özelliği ise her zaman ev dekorasyonunda en özenilen oda olmasıdır.

salon dekorasyon fikirleri

Hepimiz değişik dekorasyon fikirleri ile birlikte hem kendimiz hemde misafirler için keyifli, şık ve rahat bir ortam yaratmak isteriz. Yeni bir salon içinde, mevcut salonlar içinde alternatif, modern ve hoş fikirleri kullanarak ince detaylarla özel salonlar yaratmak mümkündür. En pahalı ve güzel salon takımları ve diğer mobilyalara sahip olmanız değildir yeterli olan, detaylarla bunları birleştirmek ve salonu bir bütün olarak güzelleştirmektir.
Salon dekorasyonunda neler yapılabilir? sorusuna cevaplar aradığımız salon dekorasyon fikirleri ve önerileri aşağıdaki gibi sıralanabilir ve detaylandırılabilir;

Salon Dekorasyonu İçin İpuçları Nelerdir?

Salon dekorunda nelerin yapılabileceğine dair ipuçlarının olduğu fark yaratacak salon dekorasyonu fikirleri şu şekildedir;

  1. Gümüş Bir Koleksiyon Bulundurun: Dikkat çeken süs eşyası aksesuarları hoşunuza gidiyorsa, gümüşleri tercih edebilirsiniz. Çünkü altın rengi ya da altın süslemeler artık çok demode durumdadır. Günümüzde gümüş ve bronz süslemeler çok daha talep görmektedir. Örneğin salonun bir yerinde duvarda gümüş bir tepsi olması iyi bir fikir olacaktır. Özellikle de duvar rengi mavi tonlarında ise gümüş ve mavi uyumu çok başarılıdır.
  2. Gerçek Çiçeklerle Süsleyin: Yapay çiçeklerle ortalığı süslemek yerine canlı çiçeklerin kullanımı tercih sebebi olmalıdır. Çünkü gerçek çiçekler hem ortam enerjisini artırır hem de koku ve görüntüsü ile iyi hissettirirler. Örneğin ortanca çiçekleri gösterişli ve dayanıklı halleri ile salon için oldukça iyi bir seçim olacaktır. Mavi renkte ortanca çiçekleri uzun ve şık bir vazoda uygun bir yere konulduğunda, kattığı değer fark edilecektir.
  3. Nötr Koltuklara Baskılı Minderler Kullanın: Son yılların trendi nötr renklerde koltuklardır. Sadelik her zaman hoş olsa da biraz hareketlendirmek çok etkili olacaktır. Salonu dekore ederken, salon koltuklarına üzerinde baskı olan minderlerle süslemek iyi bir fikir olabilir. Tasarımları ise zevke göre planlanabilir.
  4. Halıda Tercih Desenli Olsun: Halılar geçmişte çok daha büyük bir alanı kaplayan ve çok değer verilen eşyalar idi. Ancak günümüzde odalarımızın her yerini kaplamamaktadır. Artık duvar diplerine kadar değil de aksesuar olarak mobilyaları tamamlayıcı nitelikte kullanılmaktadır. Bu durumda da ilgi çekici halı desenlerinin olması önemli hale gelmektedir. Düz ve tek renk değil de geometrik desenler ve en az iki rengin dahilinde olduğu halılar önerilmektedir.
  5. Odaya Parlak Bir Renk Ekleyin: Günümüz salonlarında olmazsa olmaz en güzel salon dekorasyon fikirlerinden biri de “hoş geldin” renginin tercihidir. Hoş geldin rengi denmesinin nedeni odaya girildiğinde ilk dikkat çeken renk olmasıdır. Örneğin, siyah beyaz ağırlıklı bir salonda hoş geldin rengi için sarı tercih edilebilir. Sarı bir berjer ya da tablo hoş duracaktır. Aynı durum mavi beyaz ağırlıklı bir salonda da turuncu renk için geçerlidir.
  6. Zemin Beyaz Olsun: Salon zemininin açık renkte özellikle de beyaz renkte olması, küçük salonlarda, dekorasyonu ve koltuklarınızı daha çok ortaya çıkaracak ve davetkar gösterecektir. Salonun renkleri zeminin beyaz rengiyle, koltuklar ve yemek takımıyla bütünlük sağladığında ise harika bir görüntüye sahip olacaktır.
  7. Okuma Köşesi Oluşturun: Salon dekorunu planlarken huzur alanı için bir köşeyi okuma köşesine çevirmek hoş olacaktır. Salon için en güzel dekor fikirlerinden biri de budur. Salon içerisinde kitaplarında bulunması isteniyorsa, bir berjer ve yan sehpa ile bu köşe yaratılabilir. Hatta bir duvar tam olarak kütüphane haline bile getirilebilir. Birkaç mum detayı ile de köşeyi daha güzel hale getirmek mümkündür.
  8. Zamansız Koltuk Ve Kanepe Modellerini Araştırın: Salonların en önemli öğesi koltuk takımıdır. Modern stilde bir dekorasyon düşünülüyorsa, mobilya tercihi minimal koltuk ve kanepe modelleri olmalıdır. Abartılı detaylardan uzak, sade ve zamansız yani her döneme uygun diye tabir edilen koltuk modelleri tercihi yapılırsa uzun yıllar keyifle kullanılabilecektir.
  9. Vitrin “Out” Kütüphane “İn”: Geçmiş yıllarda salonların değişilmez mobilyası vitrinlerdi. Günümüzde ise popülerliğini tamamen yitirmiştir. Vitrinlerin yerini bugünlerde kütüphane modelleri almaya başlamıştır. Eğer kitaplık gibi bir tercih var ise, küçük raflara kitapları sıkıştırmak yerine salona gösterişli bir kütüphane yapmak hem kitapları yerleştirmek hem de salon dekorasyonuna hoş bir dokunuş olması açısından değerli olacaktır. Özellikle açık raf yerine cam kapaklı olanlar daha güzel durmaktadır. Elde vitrin var ise de bunu boyayıp renkli hale getirip retro bir kütüphaneye de çevirmek mümkündür. Led ışıklarla da süslenirse oldukça ilginç bir hale gelecektir.
  10. Fark Yaratan İnce Detaylar Ekleyin: Salonun sıradan görüntüsü yorduysa, ince dokunuşlar, ince detaylar ve renkli aksesuarlar ile salon yepyeni bir çehreye dönüştürülebilir. Bir müzik aletini duvara aksesuar olarak koymak bile farklılık yaratacaktır. Evde duran eski bisikletin lastiklerinden hoş bir dekor malzemesi yaratmak, aile fotoğraflarını tahta mandallar ile duvarda bir anı duvarı haline getirmek ilginç ve hoş aksesuarlar olarak salona değer katacaktır. Farklı aydınlatma şekilleri, duvar yapışkanları, akıllı mobilya tasarım şekilleri gibi modern ve şık işlerle salonda fark yaratılabilir. Salona yapılabilecek değişik dekorasyon fikirleri sadece bunlar değil tabii ki. Zemin için, duvarlar için, mobilya seçimleri için ve aksesuarlar için salonu farklılaştıracak birçok fikir üretebilirsiniz. Önemli olan bu farklılıkların, detayların, odayı size özel hale getirecek şeyler olmasıdır. Yani salonu kişiselleştirmesidir.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.