pop up.png (11 KB)

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri ve Önerileri

Oturma odaları, en çok zaman geçirilen, belki de evlerin en önemli yeridir. Peki Oturma odası dekorasyon fikirleri neler olabilir? Detaylarını sizler için derledik.

Oturma odası dekorasyon fikirleri ile ilgili detayları vermeden önce oturma odasının ev içindeki öneminden bahsederek konuya başlamak daha doğru olacaktır. Birçok insan televizyon keyfi yaparken, yemek yerken, kitap okurken ya da misafir ağırlarken hep bu alanı kullanmaktadır. Bir diğer adı da misafir odası olan oturma odası birçok dilde salon kelimesi ve benzerleri ile de kullanılmaktadır. Doğal olarak oturma odası dekorasyonunda nelere dikkat edilmeli sorusu evlerimizin bu en çok zaman geçirilen yaşam alanı için merak edilen bir konudur.

oturma odası dekorasyon fikirleri

Oturma Odası Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oturma odasının önemi nedir diye düşünüldüğünde, hem evin sahiplerinin hem de misafirlerinin ev içinde en çok zaman geçirdiği alandır diye özetlenebilir. Bu odanın dört duvar bir yer olmasının dışına çıkarak keyifli, güzel enerjili bir oda olması içinde dekorasyonunun iyi düşünülmüş ve planlanmış olması gerekmektedir. Bu alanda kişiler kendilerini iyi hissetmek ve misafirlerini ağırlarken de kendi yaşam alanlarından gurur duymak isterler haklı olarak. Bu noktada kullanılacak eşyalar, aksesuarlar, duvarlar ve odaya dahil tüm ayrıntıların iyi düşünülmesi gerekmektedir. Bu noktada odayı dekore ederken fikirlerden önce evin, sahiplerine verdiği sınırlar yani mevcut şartları da önemlidir. Nedir bu oturma odası dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken kriterler;

 • Sınırınız Nedir: Öncelikle ev kira mıdır yoksa kişinin kendi evi midir? Çünkü kendi evi değil ise evde temel bazı şeyleri değiştirmek mümkün olmayacaktır.
 • Büyüklük: Diğer bir önemli konuda oturma odasının büyüklüğüdür. Eğer metrekare olarak küçük bir oturma odası ise ona göre bir dekorasyon tarzı ve fikri ile dekorasyon yapılmalıdır. Eğer büyük bir oturma odası ise daha farklı, daha büyük mobilyaların olduğu dekorasyon fikirleri ile planlama yapılmalıdır.
 • Şekil: Sadece metrekaresi değil odanın mevcut metrekaresindeki şekli de önemlidir. Odanın ortasında kolon var mı? balkonlu mu? kare şeklinde mi? “L” şeklinde mi? dikdörtgen mi? gibi sorularda dekorasyon planlamasında etkili olmaktadır.
 • Bütçe: Şu da bir gerçek ki, maddi olarak oturma odası dekorasyonunu yapmak için ayrılan bütçe de çok ama çok önemli bir kriterdir. Ancak şu da ayrı bir gerçek ki yaratıcılık, zevk, özgürlük, bütçeye asla yenik düşmeyecektir. Sınırlı bir bütçe bile olsa, ufak dokunuşlar ve keyifli bir tarz ile harika bir oturma odası planlaması yapılabilir.

Tüm bunları bir kenara koyarsak oturma odası dekorasyonunda temel olan, olmazsa olmaz kurallar yoktur. Dekorasyon konusunda kişiler yaratıcılıkları kadar özgürlerdir demek mümkündür.

Oturma Odası Dekorasyonunda Planlama Aşamaları Nelerdir?

Yeni bir evin ya da mevcuttaki evin oturma odasını dekore etmeye karar verildiğinde, uzun vadeli kullanımı olabilecek, fonksiyonel, efektif, görsel olarak keyifli ve huzur veren bir oturma odası dekore etmek herkesin hayalidir. Bunun için kişilere kolaylık sağlayacak oturma odası dekorasyonu planlama aşamaları nelerdir, şu şekilde sıralanabilir;

 • İşe Başlamadan Önce İhtiyaçlar Belirlenmeli: Odayı kullanım amacı doğrultusunda, odada olmazsa olmaz diye düşünülen şeyler, madde madde olarak önem sırasıyla belirlenmelidir.
 • Koltuk Seçimine Zaman Ayrılmalı: Oturma odasının en önemli öğesi koltuklardır. Oda büyüklüğü ve şekli gibi kriterlerle doğru orantılı olarak koltuk takımı nasıl olmalı ve işlevsellikleri gibi detaylarla bu konuya özel dikkat edilmelidir.
 • Keyif ve Eğlence Alanı Oluşturulmalı: TV köşesi gibi keyif alanlarının odanın büyüklüğüne göre oluşturmak gerekir. Eğer oda küçük ise bu durumda duvara monte bir tv ünitesi odayı çok daha geniş göstermek için imkan yaratacaktır.
 • Konsept, Fonksiyonel Mobilyalarla Geliştirilmeli: Yan öğelere geçildiğinde, duvara kitaplık ve benzeri bazı yine monte şeklinde kullanılacak mobilyalar, hem alandan tasarruf hem de odaya görsellik katacaktır.
 • Konsepte, Halı Seçimi İle Boyut Kazandırılmalı: Odayı büyük gösterebilecek, hem de dekoratif bir objedir. Küçük oturma odalarında büyük bir halı tercihi bir illüzyon yaratacak ve odayı olduğundan daha büyük gösterecektir. Büyük odalarda ise tek parça değil de birkaç parça halı olması çok daha güzel duracaktır. Tabi halı seçiminde de duvar, mobilya ve genel oda renklerine uyumlu seçim yapılması önemlidir.
 • Aydınlatma Tercihleri İle Oda Estetiği Öne Çıkarılmalı: Tüm bunları bütünleyici oturma odasındaki en önemli detaylardan biri de aydınlatma araçlarıdır. Aydınlatılmak istenen oturma odası bölgesinin hangisi olduğuna göre bir aydınlatma kullanımı ve dağılımı düşünülmelidir.
 • Dekorasyon, Aksesuarlar ile Kişiselleştirilmeli: Ev dekorasyonunda aksesuarlar kişinin yaşam tarzına ve hayata bakışına dair öğeler taşımaktadır. Kişiyi yansıtan o odanın onun oturma odası olduğunu gösterecek detaylar ile süslemek, odayı ön plana çıkaracak ve kişiselleştirecektir.

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri Nelerdir?

Oturma odasını dekore ederken, öncelikle sabit kriterleri ve planlama aşamalarını göz önünde bulundurarak aşağıdaki fikir ve öneriler çevresinde dekorasyon tamamlanabilir;

 • Açık Renkler Tercih Edilmeli: Odadaki dekorasyonda mobilyaların açık renklerde tercih edilmesi daha ferah ve geniş bir görüntü verecektir.
 • Büyük Oturma Gruplarından Uzak Durulmalı: Özellikle büyük bir alan sahip olmayan küçük oturma odalarında büyük ve geniş oturma gruplarından uzak durmak daha iyi olacaktır.
 • Bir Tarzınız Olmalı: Tüm mobilyaların renk ve stilleri birbiriyle uyumlu olmalı ve bir bütünlük yaratmalıdır. Bütün bakıldığında odanın bir tarzı olduğu gözükmelidir.
 • Işık İyi Kullanılmalı: Aydınlatma konusunda ise evin ışık alma kriterlerine göre duvara monte aşağıdan yukarı ışıklar hoş bir görüntü sağlayacaktır.
 • Duvarlarda Aynalar Kullanılmalı: Özellikle küçük oturma odalarında odayı geniş ferah ve büyük gösterecek derinlik katacak aynaların farklı oda bölgelerinde kullanımı verimli olacaktır.
 • Televizyon Duvara Monte Olmalı: Alan tasarrufu ve görsellik olarak televizyonların doğru bir yerleşimle duvara monte edilmesi estetik bir görüntü sağlayacaktır.
 • Şık Duracak Duvar Oyukları Açılmalı: Dolap kullanmak yerine oturma odası dekorasyonunda, duvarlarda oyuklar açtırıp bu alanları dolap ya da raf olarak kullanmak oldukça işlevsel bir fikir olacaktır.
 • Duvarlar Renklendirilmeli: Duvar kağıtlarının rengi tek renk bile olsa tablo ya da aksesuarlarla renklendirilmelidir. Alternatif olarak odanın tek duvarı farklı bir tarza çevrilmelidir.
 • Az Halı Kullanılmalı: Tek halı ama odayı büyük gösterecek büyük bir halı kullanmak görüntü olarak odanın tüm mobilyalarıyla bütünlük sağlayacaktır.
 • Gün Işığını Kapatmayan Perdeler Tercih Edilmeli: Perdelerin, odanın gün ışığını almasına engel olmayacak özellikte yani ince olması oturma odası için dekoratif fikirlerden biri olarak tercih nedeni olmalıdır.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.