pop up.png (11 KB)

Mobilya Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Tüm temizlik prosedürleri ve temizlik ürünleri, her mobilya için ideal bir seçim olmayabilir. Hem iç hem de dış mekan mobilyalarınızı, hangi yöntemlerle nasıl temiz tutabileceğinize dair detaylı bilgiler için okumaya devam edin.

Mobilya Türüne Göre Uygun Temizlik Yöntemleri

mobilya temizlik

Mobilya malzeme türüne veya yapısına göre; tüm mobilyaları tek bir yöntem veya ürünle temizlemek ve korumak mümkün değil. Örneğin masif ahşap ürünler üzerinde kullanmak için uygun olan bir temizlik ürünü, ferforje veya metal bir malzeme üzerinde oksidasyona neden olabilir ve mobilyanızın tüm yüzeyini mahvedebilir. Benzer şekilde bazı kumaş türlerinde kullanabileceğiniz mikrofiber temizlik bezleri, deri kaplamalı mobilyalarınız için iyi sonuç vermeyebilir. Şimdi mobilyalarınızı temizlemek için malzeme türüne göre hangi temizlik yöntemlerinin ve ürünlerinin tercih edildiğini yakından inceleyelim.

Ahşap Mobilyaların Temizliği

Ahşap mobilyaların temizliği ve bakımı ürünleri oldukça popüler. İnsanlar, arasından seçim yapabileceği onlarca farklı ürün arasından hangisinin doğru olduğunu, ürün kılavuzlarına bakarak anlamaya çalışıyor. Fakat çoğu ürün zaman içinde biriken, yüzeylere uygulanan cilayı koyulaştıran bir kalıntıya neden olur. Özellikle zaman içinde bu ürünlerin kullanımı, bütçenizi de zorlayabilir. 

Ahşap mobilyalarınız için rutin temizlik işlemlerinde mikrofiber bezler ile sade bir temizlik yapabilirsiniz. Bunun için bezin yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz. Toz, kirli ve yağlı lekeler gibi istenmeyen durumların önüne geçmek için haftada en az bir kez mobilyalarınızı bez ile silebilirsiniz. Daha inatçı lekeler için ise bezi biraz ıslatıp nemli bir şekilde kullanabilirsiniz. Daha etkili bir temizlik için diş macunu ve kabartma tozu karışımı kullanabilirsiniz. Ahşap mobilyaları temizledikten sonra, ahşabınızın parlaklığını korumak için balmumu gibi yüksek kaliteli bir mumla koruyun.  

MDF Mobilyaların Temizliği

Orta yoğunluklu sunta (MDF), ahşap artıklarından yapılan mühendislik ürünü bir ahşaptır ve tipik olarak çok pürüzsüz bir yüzey kaplamasına sahiptir. MDF mobilyalarını temizlemenin en iyi yolu, yumuşak bir mikrofiber bez kullanmaktır. Herhangi bir ticari temizleyici veya mobilya cilası kullanmaktan kaçının, çünkü bu tür ürünler, kullandıkça MDF mobilya yüzeyini matlaştırabilir.

Düzenli aralıklarla bezle MDF mobilya temizliği yapmak, kalıcı lekelerin oluşmasını engeller. Kolonya, alkol ve sert kimyasallar kullanmaktan kaçının. Bu tür ürünler mobilyanıza zarar verdiği gibi sağlığınızı da riske atabilir. Eğer yoğun bir toz ve kir birikintisi ile karşı karşıyaysanız, bezinizi hafif ıslatarak temizlik işlemini yapabilirsiniz. Aşırı ve sürekli ıslaklık, MDF malzemelerin zaman içerisinde suyu içine çekip şişmesine ve kabarmasına neden olabilir. 

Deri Mobilyaların Temizliği

Lüksü çağrıştıran ve kimileri için bir standart haline gelen deri mobilyalar, konforu ve estetiği kadar çabuk kirlenmesiyle de adından bahsettirir. Deri mobilyalara özel TLC temizlik ürünleri kullanılabilir. Eğer sıradan nemli bir bezle temizlenerek geçmeyen bir kire maruz kalmış mobilyanız varsa, bu tür deri temizliği için uygun olan ürünleri tercih edebilirsiniz. Fakat temizlik sırasında yüzeyi çizmediğinizden ve derinin rengini çıkarak kadar baskı yapmadığınızdan emin olmalısınız. 

Daha profesyonel bir deri mobilya temizliği için:

Deri mobilyalarınızı derinlemesine temizlemek için eşit miktarda beyaz sirke ve su karışımını karıştırarak homojen hale getirin, mikrofiber bezi, hazırlamış olduğunuz solüsyonla ıslatın ve deriye uygulayın. Kirin etrafa yayılmasını önlemek için bezi sık sık durulayın ve sıkın. Deriyi ıslatmaktan kaçının ve temiz ve kuru bir mikrofiber bezle silin.

Süet Mobilya Kumaşı Temizliği

Süet, son derece yumuşak ve muhteşem bir döşemelik kumaştır, ancak bu güzelliğin bir bedeli vardır. Bu bedel ise özel bakım gerektirmesidir. Taze ve temiz görünmesini sağlamak için süetin yumuşak bir fırça aparatı kullanılarak düzenli olarak süpürülmesi gerekir. 

Süeti düzenli olarak yumuşak bir mikrofiber bezle silin ve her seferinde farklı bir desen (önden arkaya, yandan yana, çapraz, vb.) kullanmak da en iyi şekilde görünmesine yardımcı olabilir. Süet kremi püskürterek eski süetinizi tazeleyin.

Lekeleri ve kokuları gidermek için kumaşa kabartma tozu serpin ve iyice süpürmeden önce bir gece bekletin. Özellikle inatçı lekeler ve dökülmeler için profesyonel bir döşeme temizleyici yardımcı olabilir.

Mobilya Döşeme Kumaşları

Döşeme mobilyalar, pamuk, yün, polyester, şönil, kadife ve ipek dahil olmak üzere görünüşte sınırsız bir renk, stil ve imalat yelpazesine sahiptir. Mobilya döşeme kumaşı, yumuşak bir fırça aparatı kullanılarak düzenli olarak süpürüldüğünde en iyi şekilde görünür.

Döşemeyi temizlemenin en iyi yolu, üreticinin tavsiyelerine uymaktır. Her kumaş tipinin temizlik için nelerin kullanılıp kullanılamayacağına dair özel talimatları olacaktır. Bakım etiketi genellikle bir minderin altında veya mobilyaların altında bulunur ve bir bakım kodu içerir: Su bazlı temizleyiciler için W, solvent bazlı temizleyiciler için S, su veya solvent için WS ve profesyonel temizlik için X gibi ifadeler kullanılmaktadır. Daha detaylı bilgiye sahip olmak için üretici ile iletişime geçebilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.