Küçük Salonlar İçin Yemek Masası Önerileri

Evlerin dekorasyonunu en iyi şekilde yansıtan salonlar, fonksiyonel mobilyalarla hem oturma odası, hem misafir odası hem de yemek odası olarak da kullanılabilir. Odada iyi bir düzen, ideal bir konfor ve özgün bir tasarım ortaya koyarak harika yaşam alanları ortaya koyabilirsiniz. Fakat küçük salonlar için biraz daha özverili olmak ve daha seçici mobilyalara yer vermek, sizin açınızdan daha kârlı bir tercih olabilir. 

Yazımızın devamında küçük salonlar için kullanışlı mobilyalara, güncel trendlere ve aynı zamanda hiçbir yerde bulamayacağınız dekorasyon fikirlerine yer vereceğiz.

Salondaki Mevcut Alanınızı En İyi Şekilde Optimize Edin

Küçük mutfaklarda olduğu gibi küçük salonlarda da alanı en iyi şekilde kullanmak, hem fonksiyonel bir yaşam alanı sunar hem de ailenizin konforlu bir oda kullanımını sağlar. Dar alanlarda öncelikle  mobilya yerleşimini doğru bir şekilde yapmanızı tavsiye ediyoruz. 

Örneğin 8 metrekarelik bir odanın 3'te 1'ini (yaklaşık 2,5 metrekare) yemek masası ve sandalyelerine ayırmalı, 3'te 1'ini oturma gruplarına veya salon takımlarına ayırmalı, kalan 3'te 1'lik kısmını ise komodin, kitaplık, sehpa, vb. mobilyalara ayırmalısınız. Tüm alanı mobilya veya masa-sandalye ile kaplamak; hem size kullanışlı olmayan bir mekan hem de sıkışık bir iç mekan sunar. 

Yemek Masası ve Mobilyaların Uyumlu Olmasına Dikkat Edin

Oda içi mobilya yerleşimini doğru bir şekilde yaptınız ve artık mobilya satın almaya karar verdiniz. Fakat dekoratif anlamda hangi tarz ve konsepti tercih edeceğiniz hakkında fikriniz yok. Bu durumda üzülmenize gerek yok, pek çok farklı yemek masası modelleri ve onu tamamlayacak mobilyaları incelemeniz mümkün. 

Gelişen ve değişen modern mobilya endüstrisinde çok fazla seçenek karşınıza çıkacak. Önemli olan odada yer vereceğiniz mobilyaların birbiriyle uyumlu olmasıdır.

Mobilyaların uyumluluğu konusunda renk paletlerinin birbirini tamamlaması, klasik ve modern tarz gibi modellerin aynı anda yer alması, ışıklandırma, zemin, duvar, vb. diğer oda bileşenlerinin göz önünde bulundurulması gerekir. 

Örneğin ahşap renklerle beyaz güzel bir uyum yakalayabilir. Benzer şekilde modern koltuklarla özgün tasarımlı yemek masaları iyi bir ikili olabilir. Tüm bunları yaparken evin dışarıya bakan pencerelerindeki perdelerin de mobilyalarla iyi bir renk uyumu sağlaması gerekir.

yemek masası

Fonksiyonel Ürünlere Yönelin

Küçük alanlara sahip odaların tümünde fonksiyonel ürünler tercih edebilirsiniz. Özellikle hem depolama özelliği olan hem de işlevsel olan ürünler işinizi kolaylaştırır. Örneğin çekyat ve kanepeler, istenildiğinde yatak olabilen mobilyalara dönüştürülebilir. Benzer şekilde hiç modası geçmeyen bir mobilya olan dresuarlar, hem odanızda üstün bir görselliğe hem de çekmeceleri, aynalı modelleri ve dolap olabilen seçenekleriyle dar alanlarda ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayabilir.

Dar alanlarda tercih edebileceğiniz katlanabilir yemek masaları, en büyük probleminiz olan alan sorununuzu ortadan kaldırabilir. Açıldığında 180 cm olan bir masa, kapalı konumdayken 100 cm gibi bir ölçüyle sahip olabilir. Bu tarz portatif mobilyalar, küçük salonlar için harika bir çözümdür.

Salonlarda televizyon ünitelerine yer vermek isteyenler, duvara monte olabilen seçenekleri değerlendirebilir. Bu sayede hem televizyonun alanından tasarruf edilebilir hem de ünitelerde tasarlanan gözler, çekmeceler ve dolaplar ile eşyalarınızı depolayabilirsiniz.

Konforlu Masalar ve Sandalyeler Tercih Edin

Şayet yemek masası ve sandalyeleri bir takım olarak satın alacaksanız, işinizin kolay olacağını söyleyebiliriz. Genel olarak takım şeklinde satışı yapılan yemek masaları, sandalyeler ile dekoratif anlamda iyi uyum sağlar. 

Fakat masanız var ve sandalye alacaksınız veya sandalyeleriniz var ve masa alacaksınız. İşte bu durumda bazı dekorasyon önerilerini dikkate almanız tavsiye edilir. Bu önerileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yemek masaları ve sandalyelerin renk uyumu olmalı.
  • Yemek masaları ve sandalyelerin yükseklikleri arasında 30 cm olmalı.
  • Silinebilir kumaşa sahip sandalye modelleri temizlik ve bakım için daha iyi bir seçenektir.
  • Yemek masası, bulunduğu ortamı tamamen kapatmamalı ve boğmamalıdır. Kenarlarından en az 50 cm kadar (rahat yürünebilecek minimum ölçü) boşluk olması ve oturma pozisyonunda iki kişi arasında en az 20 cm olması gerekir.
  • Alanın daha geniş görünmesi için aydınlatma birimleriyle masanın çok yakın olması önerilmez. Eğer tavanınız alçaksa, bu durumda tavandan aşağıya doğru uzanan avizeler yerine tavana sabitlenebilen ürünler tercih edilebilir.

Yemek masaları ve sandalyeler kullanım sırasında fazla yer kaplar. Özellikle oturan bir kişi sandalyesini geriye doğru çekip çıkmak istediğinde arka kısmında boşluk kalması önemlidir.

Eğer duvara çok yakın konumlandırılırsa, sandalyenin sırt kısmı veya ayakları duvarı çizebilir. Benzer şekilde yakınında bir mobilya bulunuyorsa ona zarar verebilir. Odanın yerleşimi yapılırken bu tür hususlara dikkat etmek önemlidir.

Kendi Tarzınızı Yansıtın

Küçük evlere sahip olan kullanıcıları daha az mobilya seçeneğinin beklediğini söyleyebiliriz. Fakat seçeneğinizin az olması kendi tarzınızı yansıtamayacağınız anlamına gelmiyor.  Hem kendi fikrinizi hem de diğer aile üyelerinin fikrini almalısınız. 

Tarzınızı yansıtmanızın pek çok yolu var. Sevdiğiniz renklere, objelere ve ürünlere yer vermek, dekorasyonda ufak dokunuşlarla odanıza hava katmak, köşe koltuk takımları gibi konforu artıran ürünlere yönelmek bunlardan birkaçıdır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.