Küçük Oda Dekorasyonunda L Koltuk Modelleri

Oturma odasının dekorasyonunu gerçekleştirmek için odanızın boyutlarından ziyade; "mevcut alan en verimli şekilde nasıl kullanılabilir, odada eşya yerleşimi nasıl yapılabilir, hangi tür işlevlere sahip ürünlere yönelmek gerekir?" gibi sorulara doğru yanıtı vermek önemlidir. Küçük alanlarda bile bu tür kıstasları göz önünde bulundurarak eşsiz dekoratif bir oda görünümü ve işlevsel bir iç mekan ortaya koyabilirsiniz. 

Oturma Odalarında Alanı En İyi Şekilde Kullanma

Odanızı olduğundan geniş göstermek için ve alanınızı iyi bir eşya seçimi ile optimum verimli hale getirebilmek için öncelikle ideal bir koltuk takımı seçimi yapmalısınız. Ardından çevresindeki dekoratif ürünlere, renklere, zemin ve aydınlatma gibi kriterleri belirleyebilirsiniz. Hem günümüzün revaçta olan hem de son derece estetik ve bol ürün seçeneği barındıran L koltuk modellerini deneyebilirsiniz. 

Alanınız küçükse köşeli (L) koltuklar sizlere odanızın her bir santimetresini nasıl verimli kullanabileceğinizi kanıtlayacaktır. Özellikle duvarların köşelerini işlevsel hale getirmek ve bir en az iki kenarı bütünleşik olarak bir arada kullanmak, bu tür koltukların en önemli avantajıdır.

Küçük Oturma Odalarında L Koltuk Modellerinin Avantajları

Oturma odaları evin dekorasyonuna damga vuran en önemli mekanıdır. Burayı nasıl dekore edeceğiniz, tüm ev görünümü etkiler ve hem ev sahipleri hem de misafirler için can alıcı bir atmosferde yer edinilmesini sağlar. Fakat oturma odasında L koltuk modelleri arasından, odanızın ve evinizin dekorasyonuna uygun bir model seçimi yapmak da son derece önemlidir. 

Özellikle modern, avangart, geleneksel ve kompakt gibi modeller arasından evinize en uygun olanı seçmeniz gerekir. Bunun için kendi tarzınızı ve zevkinizi de ortaya koymanız gerekir. L koltuk modellerinin, evin içerisinde bulunduğu mekanın alanını en iyi şekilde kullanma ve odayı geniş gösterme haricinde pek çok avantajı vardır:

 • Çok fazla model, tarz, renk ve kumaş türü çeşitliliğine sahiptir. Bu sayede istediğiniz herhangi bir dekoratif özelliğe sahip köşeli koltuk takımlarına sahip olabilirsiniz.

 • Dekorasyon fikirlerinizi hayata geçirmek için üstün tasarım özelliklerine sahip L koltuk takımlarından dilediğinizi seçebilirsiniz.

 • L koltuklar genellikle odanın iki farklı kenarını kullandığından, iki farklı mobilyaya gerek duymadan yekpare olarak iki farklı işlevi bir arada sunabilir.

 • İşlevsel özellikleri içerisinde barındıran köşeli koltuklar; yatak olabilir, oturma, ayak uzatma, kol dayama, sehpa olma gibi farklı fonksiyonlara sahip olabilir. 

 • Odanın içerisinde bulunan diğer birçok mobilya ürünü ile uyumludur. Orta sehpa, duvara monte TV ünitesi, yemek masası, berjer koltuk, vb. aklınıza gelebilecek tüm mobilyalar ile muhteşem bir bütünlük sunan modelleri belirleyebilirsiniz.

 • L koltuk takımları ekonomik bir mobilya ürünüdür. İki farklı koltuk yerine tek bir parça mobilya olduğundan, bütçe dostu bir seçim olarak değerlendirilebilir.

 • Modern oturma odası dekorasyonlarına göz attığımızda, çok sayıda L koltuk seçeneğiyle karşılaşıyoruz. Bu da kullanıcılara onlarca hatta yüzlerce model arasından bir seçim imkanı sunuyor.

 • L koltuk modellerinde yükseklik, kumaş çeşidi, oturma minderi standartları, sırt bölümü uzunluğu, derinlik, vb. pek çok farklı ebat seçeneği mevcuttur. Teknik detayları ön plana alarak küçük oturma odaları için en iyi seçimi yapabilirsiniz.

 • Açık renkler, koyu renkler, deri renkleri, uyumlu bileşik renkler (birkaç rengin tek bir mobilyada kullanılması), canlı renkler, pastel renkler, düz renkler, desenli modeller, vb. çok sayıda renk ve tasarım çeşidi mevcuttur.

 • Oturma alanlarının en rahat koltuklarındandır. Bazı L koltuk takımlarında ayak uzatma aparatı, ayrılabilen mobilyalar gibi ekstra özellikler bulunmaktadır. İhtiyaçlarınıza göre evinde oturma odası işlevselliğini iyileştirmek isteyenler için oturma odası modellerinde L koltuklar akıllıca bir seçimdir.

L Koltuk Modellerinde Tasarım Çeşitliliği

Her zevke ve her renge uygun bir L koltuk modeli olduğunu, her geçen gün bu modellere yenisinin eklendiğini söyleyebiliriz. Alanınız küçükse oturma odası dekorasyonunda başarıya ulaşmak için L koltuk modellerinde bazı özellikleri ön plana almanız gerekiyor. Özellikle tasarımsal yönden odanızı daha geniş gösterebilecek faktörlere odaklanmanız işinize yarayabilir. 

L koltuk modellerinde odanızı boğmayacak, ferah ve canlı gösterecek tasarımlar sizi memnun edecektir. Tabi odanın dekorasyonunu tamamlamak için sadece doğru bir koltuk takımı seçmek yeterli olmaz. Bunun yanı sıra oturma grubunuzu çevreleyen ve odanın herhangi bir bölümünde yer alan mobilyaların da özenli bir şekilde seçilmesi gerekir. İşte küçük oturma odalarını büyük göstermek için altın değerinde öneriler:

 • Odanızı mümkün olduğunca ışık alacak şekilde konumlandırın. Pencere önlerine ve ışık girebilecek herhangi bir yere yüksek mobilyalar yerleştirmeyin.

 • Işıklandırma sistemlerinizi kurarken gün ışığı değeri yüksek olan aydınlatma ürünlerine yönelin. Özellikle tavan aydınlatmalarında yüksek lümen değerine sahip ampuller ve armatürler tercih edin.

 • Odanızda gereksiz yer kaplayan mobilyaları kaldırın ve odanızın duvarlarını en iyi şekilde kullanın. Bunun için duvara monte TV üniteleri, duvar rafları, duvara gömülü dolaplar ve depolama ürünlerine yönelin.

 • Evinizde kaç kişinin yaşadığını göz önünde bulundurarak bir mobilya takımı seçin. Eğer 4 kişiden fazla yaşamıyorsa; 1 tane L koltuk ve 1 tane berjer kotlukta daha fazla oturma grubuna yer vermeyin.

 • Küçük alanlı oturma odalarında orta sehpayı minimum ölçülerde seçin. Eğer pek fazla kullanmıyorsanız tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

 • Mobilya takımlarında en ve boy oranı kadar bir diğer önemli teknik özellik olan derinliğe dikkat edin. Koltuklar ne kadar derinse o kadar fazla yer kaplar. Küçük odalarda derinliği 50 cm ve fazla olan ürünleri tercih etmeyin.

 • Odanızda yürüme mesafesi olarak en az 80 cm'lik bir pay bırakın. Mobilyaların, sehpaların, TV ünitesinin ve odada bulunan diğer mobilyaların birbirine olan uzaklığı en az 80 cm olsun. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.