pop up.png (11 KB)

Koltuk Takımlarında Moda Renkler

İster oturma odanızı komple yeniden dekore etmek isteyin, ister sadece koltuk takımlarını yenilemek isteyin; renklerin ev dekorasyonundaki etkisi tartışılamaz. Küçük veya büyük olsun her bir oturma odası için ilham kaynağı olan koltuk takımı; onlarca farklı renkte seçilebilir, canlı bir lüks kumaş kaplaması olabilir veya kombine renkler kullanılabilir.

Renk tercihlerinizi zevkinizi, karakterinizi, evinizin dekorasyonun bütünlüğünü yansıttığından ve diğer aile fertlerinin de beğeneceği bir özellikte olduğundan emin olun. İşte sizlere moda koltuk renkleri ve bu renklerin odanızın görünüme nasıl etki edeceği ile ilgili bilgiler.

Koltuk Takımlarında Renk Seçiminin Önemi

Eğer geçmişte dekore ettiğiniz bir odaya koltuk takımı eklemek istiyorsanız veya koltuk takımınızın destekleyici bir rol oynamasını istiyorsanız, renk seçimi dekorasyon fikirleri arasından belki de en belirleyici olanıdır. Ev dekorasyonlarınızda mevcut bir renk paleti için yeni bir koltuk takımı seçmek, koltuk takımınızın nötr olup olmayacağına veya bir vurgu rolü üstlenip üstlenmeyeceğine karar vermeniz gerektiği anlamına geliyor.

Odanızı baştan tasarlamak veya farklı öğeleri değiştirmek için duvar rengine uygun bir kanepe, çok sayıda tasarımcı tarafından tercih ediliyor. Uyumlu bir renk şeması için duvar ile birbirini tamamlayan renklere sahip duvar boyası tercih etmek son derece yaratıcı bir fikirdir. Koltuk renkleri arasında bir seçim yaparken mutlaka duvar, aydınlatma, zemin, diğer mobilyalar, vb. oda içerisindeki diğer unsurlarla uyumluluğuna dikkat etmelisiniz.

Koltuk modellerinde renk seçimi yaparken tercih edilen en yaygın yaklaşım, ilgi odağı olmayan veya duvar rengine kamufle olmayan bir seçim yapmaktır. Bu nedenle senenin koltuk renkleri arasında nötr renkler ön plana çıkıyor ve uzun süre de bu renk modası tazeliğini koruyacak gibi görünüyor.

Açık veya Koyu Renkli Koltuk Takımları

Güncel oturma odası modasında renk paletleri arasında açık veya koyu renkler göze çarparken; kullanıcılar olarak doğru koltuk takımı renk seçeneğine karar vermeden önce zemin rengini baz alarak bir seçim yapmanız, elde edeceğiniz dekorasyon etkisini maksimum seviyeye çıkaracaktır. Beyaz ve siyah gibi açık ve koyu renkler, modası geçmeyen koltuk renkleri olarak nitelendirilir ve belki de en çok tercih edilen koltuk renklerindendir.

Metal veya hafif ahşap ayaklı koyu renkli koltuk takımları, zemin ile oturma grubu arasında iyi bir görsel alan yaratabilir. Koltuğunuzun altına daha açık bir renk tonuna sahip bir halı koyarsanız, koyu renkleri birbirinden ayırabilir ve koltuk rengini yumuşatabilirsiniz.

Açık renk koltuk takımları her ne kadar tutulan koltuk trendi olsa da; koyu renklere göre bazı zorlukları beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz. Açık renkli bir koltuk takımının en büyük dezavantajı, lekelenme ve aşınmadır. Fakat buna karşın canlı renklerle uyumlu olması, odanın daha fazla aydınlık görünmesi ve insanın içini ısıtan bir atmosfer sunması artı yönleridir.

Tüm Koltuk Renklerinin En Popüleri: Gri

Koltuk rengi seçiminde en popüler seçim olarak ifade edebileceğimiz gri, spektrumdaki en heyecan verici renk olmasa da; pek çok farklı ortam ve oda için son derece idealdir. Nötr bir renk tonu olarak çok çeşitli alanlar için harika bir temel oluşturmaya imkan sunar. Minderler, kırlentler, halı ve kilimler kullanarak gri koltuklarınıza farklı bir hava katıp zevkinizi ve özgünlüğünüzü ortaya koyabilir; odanızın renk paletini dilediğiniz gibi güncelleyebilirsiniz. Gri renk, yaptığınız her renk ve stil değişikliğinde harika görünecektir.

En Çılgın ve En Popüler Diğer Renkler: Bordo ve Yeşil

Belki oturma odası için bu renkler size çılgınca gelebilir. Fakat hemen her marka ve model koltuk takımında bordo ve yeşil renklerle karşılaşabileceğinizi belirtmek isteriz.

Tarihsel olarak yeşil, oturma gruplarında en çok tercih edilen renklerden biridir. Doğaya baktığımızda her tonuna şahit olacağımız ve insanla mükemmel bir diyalog içerisine giren yeşil renge sahip koltuk takımları; mavi koltuk takımlarından daha fazla kişiliğe sahipken, pembe, mor, turuncu veya sarı gibi güçlü bir ifade vermez. Fakat güvenli, doğal ve saf bir renktir. Her dönem trendini korur ve her geçen sene daha fazla popüler hale gelmektedir. Buna karşılık yeşil oturma gruplarının dezavantajı, mevcut alanda kullanabileceğiniz renk kombinasyonlarının sınırlı olmasıdır.

Bordo ise farklı tonlara sahip, hemen her ortama ayak uydurabilen moda renklerden bir diğeridir. Daha çok açık renkli zemin ve duvarlarla uyumludur. Bordo renk barındıran bir koltukta canlı renklere sahip minderler ve kırlentleri özgürce kullanabilirsiniz. Ayrıca bordo kotluk takımları ahşap renklere sahip masa, sandalye, sehpa gibi mobilyalarla iyi bir uyum yakalayabilir.

Her Dönem Tercih Edilebilecek: Mavi

Mavi, yer aldığı mekanda çevresine uyum sağlama eğilimi sergileyebilecek sakinleştirici ve hoş bir renk tonudur. Neredeyse tam olarak nötr bir renk gibi işlev görür. Mavi ve grinin her dönem popüler bir renk tonu olması nötr olma özelliğinden dolay şaşırtıcı değil. Mavi koltuk takımlarında açık tonları tercih ederseniz duvarlarda gri ve tonlarını, koyu mavi tonlarını tercih ederseniz beyaz ve bej gibi duvar renk tonlarını uyarlamalısınız. Daha çok mavi-beyaz renk uyumunun başarısından söz edebiliriz. Fakat beyaz mobilyaların içerisinde %30 oranında canlı ve parlak renkler kullanarak daha farklı bir görünüm elde edebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.