Koltuk Takımları Renk Kombinleri

Bazı oturma odalarının rahat ve göz alıcı, bazılarının ise düz veya henüz bir bütünlük kazanmamış gibi göründüğünü fark etmişsinizdir. Bahsi geçen her iki odanın görünümünü etkileyen tasarım sırrı aslında çok basit sanılan ancak büyük bir fark yaratmanızı sağlayan renklerin uyumudur.

Birbiriyle uyumlu tonlar kullanmak odaya derinlik katmakla kalmaz, burada zaman geçirenlere de sakinlik ve dinginlik hissi verir. Peki, uyumlu renkler nelerdir?

Oturma Odalarına Uyumlu Renkte Koltuk Takımları

Birbiriyle uyumlu renkleri bir araya getirmek karmaşık gibi görünebilir. Ancak bu uyumu yakalamak göründüğünden daha kolaydır. Bu anlamda ilk olarak gözümüzde canlandırabileceğimiz tasarım türü olan tek renkli renk şeması akla gelir. Yani aynı rengin farklı tonlarını kullanmak!

Uyumlu renk oluşturmanın bir başka yolu da benzer renk kombinasyonundan yararlanmaktır. Hangi renklerin benzerlik taşıdığı konusunda bir fikriniz yoksa renk çarkına göz atabilirsiniz. Renk çarkında yan yana olan renkler benzer olarak değerlendirilir. Örneğin; bunlar mavi ve yeşil, kırmızı ve turuncu, mor ve mavi olabilir.

Oturma Odaları için Koltuk Takımında Renk Kombinleri

Boş zamanlarınızın sevdiklerinizle bir arada geçirildiği alanlarda size evinizde olduğunuzu hissettirecek bir ortam için odaya seçilecek koltuk takımı ile diğer mobilyaların renk ve tasarım uyum sanılandan daha fazla önem taşır.

İnsana kendi dokunuşlarıyla düzenlediği bir alanda zaman geçirmek her zaman daha çok mutluluk vermiştir. Sizler de hem zevkinize uygun hem de görünüm olarak bütünlüğe ulaşmış bir oda tasarlamak istiyorsanız hazırladığımız önerilerimize göz atabilirsiniz.

Kremalı Kahve Renk Kombini İle Yağmurlu Bir Güne Merhaba

Soğuk ve nötr renk paletleri olan kahverengi, krem ve griden yararlanarak rahatlatıcı bir odaya merhaba diyebilirsiniz. Kremalı kahve tadında renk kombini; aile ortamında dumanı üstünde kahve veya çay yudumlarken, bir elinizde de kitabınızı alıp dinlenebileceğiniz bir ortamı beraberinde getirir.

Kahverengi bölmeli koltuğu, krem ve gri desenli kırlentlerle tamamlayan bir takım seçilebilir. Zemin için krem rengi bir halı ve açık gri duvar boyası ile oldukça uyumlu bir kombinasyon hazırlanabilir. Koltuk takımının üzerindeki duvarda sonbaharı andıran birkaç yaprak tablosu, açık kahverengi lambader, birkaç küçük krem renkli puf ve koltuk renginde orta sehpa ile tasarımı tamamlamak mümkün.

Baharat Tonlarının Huzurunu Yansıtan Renk Kombini

Uyumlu renklerden bahsetmişken yemeklere kattığı lezzetin dışında görünümüyle de birbirini tamamlayan baharat renklerine değinmeden geçmek olmazdı. Koyu turuncu ve altın renginin birbirinden farklı tonunu kullanarak göz alıcı bir oda tasarlamak mümkün.

Nötr bronzlukta bir kanepeye; duvarlar, kilim veya halıda koyu turuncu renklere yer vererek, kırlentlerde turuncu ile ortamı yumuşattıktan sonra duvar dekor ürünleri ve koyu kahverengiden deri orta sehpanın üzerine yerleştirecek altın sarısı zarif bir çiçek ile dengeli bir görünüm kazandırılabilir.

Dondurma Havasında Renk Kombini

Sofistike bir oturma odası için çikolata, vanilya ve çilek gibi napoliten dondurma renkleriyle bir kombin oluşturulabilir. Duvarlardaki çikolata ve bej tonları ortama rahatlık hissi katarken, pembe yastıklar ve altın renkli camdan bir masa ile lamba; odayı daha cazibeli hale getirebilir.

Böyle bir odada kullanılabilecek beyaz koltuk takımının özel detaylarla dekore edilmesiyle bir uyum yakalanabilir. Örneğin; leopar desenli, beyaz ve pembe kırlentler, koyu ahşap renginde ayaklar ile renk şemasını tamamlayacak nötrlük sağlanmış olacaktır.

Koltuk takımı üzerinde sade ve siyah-beyaz renklerin yer verildiği bir tablo ise keskin bir kontrast oluşturmak isteyenler için etkili bir dekorasyon ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

Alacakaranlık Mavisi ile Samimi Bir Ortam

Alacakaranlık mavisi ile tasarlanan bir oturma odası düşünüldüğünde akla samimiyet, umut ve sakinlik kelimeleri gelir. Grinin yatıştırıcı özelliğini duvarlarda ve halıda yer vererek tasarıma başlanabilir.

Derin alacakaranlık mavisi bir kanepeyle kombin oluşturulabilecek pembe kırlentler odanın gri ve pembe içerisinde bunalmaması için etkili bir seçimdir. Duvarlarda siyah beyaz tablolar kullanılabilir ve üzerindeki vazoda pembe çiçekler yer alan beyaz yan sehpalar odanın odak noktası haline getirilebilir.

Nötrlerle Sakinleştirici Bir Alan

Rengin ortama farklılık katmak için cesur olmasına gerek yok. Nötr renk paletinden yararlanarak çekici bir alan hazırlanabilir. Bunun için soğuk nötr olan griden uzak durulabilir; beyaz, bej ve taş tonlarının bir karışımını içeren uyumlu bir şema oluşturulabilir.

Bu tarz renk kombiyle bir odada istenilen sonucu alabilmek için duvar boyasından ahşap boyalarına kadar tüm dekorasyon ürünlerinde nötr renklere yer verilmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.