Kız Çocuk Odası Modelleri

Çocuk odanız için mobilya seçimi yapmak ve modeller arasından en işlevsel, en dayanıklı, en hoş tasarımlara sahip seçeneklere yönelmek zor olabilir. Fakat çocuğunuzun ihtiyacına göre bir liste oluşturmak, öncelikleri belirlemek ve en önemlisi çocuğunuzun fikrini almak, çocukların kendilerini odalarında daha iyi hissetmeleri için dikkate almanız gereken en önemli konulardır.

Genel olarak genç odası takımları; komodin, çalışma masası, yatak ve şifonyer gibi mobilyaların birlikte satıldığı mobilya setleridir. Bu setler tasarlanırken; çocuğunuzun tüm ihtiyaçları göz önünde bulundurulur. Fakat her çocuk ve her ailenin ihtiyaçları aynı olmadığı gibi; zevkleri, renk tercihleri ve mobilyaların konumlandırılacağı oda da aynı kapasitede olamaz. İşte tüm bu faktörler, çocuklarınızın yaşam alanlarını en verimli şekilde tasarlamak üzere göz önünde bulundurmanız gereken hususlardır. 

Modern Kız Çocuk Odası Modelleri

İster kızınızın yatak odasını yeniliyor olun, ister sadece mobilyalarını değiştiriyor olun; geniş ürün yelpazesine sahip modern kız çocuk odası takımlarını tercih edebilirsiniz. 

Kızlar, gençlik yıllarına geldiklerinde genellikle daha sofistike tasarım zevkleri geliştirirler. Çocuğunuz, hangi dekor stilini tercih ettiği konusunda bir fikir sahibi olabilir. Siz de bu fikirleri geliştirebilir ve modern çocuk odası takımlarına yönelerek; onun kendini güvende ve rahat hissedebileceği bir ortam oluşturabilirsiniz. 

Kız Çocuk Odası Modellerinde Renk Şemaları

Genç kızlar için mutlaka en iyi oda rengi şudur şeklinde bir yaklaşımdan söz edilemez. Bunun yerine, kızınızın ihtiyaçlarını neyin karşılayacağını düşünebilirsiniz. Yeniden dekore etmeyi kolaylaştırmak için tarafsız davranın veya odasını cesur, kendine özgü dokunuşlara sahip mobilyalarla donatın. Odanın, kızınızı kendisininmiş gibi hissetmesini sağlamak için fikirlerini önemseyin.

Gri Renk Tonları

Gri, hemen hemen her şeyle uyumlu nötr ve şık bir renktir. Bu nedenle genç yatak odası dekoru için ideal bir temel oluşturur. Yatıştırıcı, çağdaş bir görünüm için griyi diğer nötrlerle eşleştirin veya daha fazla dikkat çekici renkler için fon olarak kullanın. 

Moda tutkunları, gri ve siyah ikilisinin karamsar renk düzenine bayılıyor ve kız çocuk odasında güzel etkilerinden söz ediyor. Ayrıca bu renkler, birçok farklı tasarımlara sahip kilimlere, duvarlara ve odadaki diğer eşyalara kolay uyum yakalayabiliyor.

Tatlı ve sofistike bir renk kombinasyonu olan gri ve pembe, kızlar için popüler renk tonlarındandır. Modern bir yatak odası takımı için akıllı duvar sanatı, geometrik desenlere sahip yorgan ve yastıklar, gri ve pembe renkleriyle çağdaş görünümler sunabilir.

Kırmızı Renk Tonları

Çocuk odalarında kızlar için en çok tercih edilen renk tonlarından birisi de kırmızıdır. Kırmızı, koyu kırmızı ve şarap gibi tonlar, baskın olma eğilimindedir. Bu nedenle nötr vurgular, onları diğer cesur renklerle rekabet etmekten alıkoyar. Kırmızı çocuk odası takımı ve aksesuarları, ahşap genç odalarında, MDF genç odalarında ve diğer mobilya seçeneklerinde iyi bir seçenektir. 

Pembe Renk Tonları

Gül tonlarında pembe, genç kız yatak odaları için klasik bir renktir. Bu güzel tonu, zarif ve naif bir estetik yaratmak için yumuşak yorganlar, püsküllü yatak başlıkları ve metalik donanımlarla süslenmiş mobilyalarla tasarlayabilirsiniz. Genç odası takımında en sık karşılaştığımız bu renk; geleneksel ve modern çocuk odalarının tümünde yer alıyor.

Kız Çocuk Odası Modellerinde Hangi Mobilyalar Olmalı?

Gelecek odaklı olmak, doğru genç kız odası dekoru seçmenize yardımcı olabilecek bir anahtardı. Alışveriş yaparken, parçaların ne kadar süre kullanılacağını düşünmelisiniz. Daha büyük ve daha pahalı mobilyalar, bugün sizin için cezbedici olabilir fakat birkaç yıl sonra ihtiyaçlar değiştiğinde yenilenmesi gerekebilir. Bu nedenle çocuk odası takımı satın alırken mutlaka ileriye dönük bir seçim yapmalısınız.

Karyola ve Yatak

Her yatak odasında olduğu gibi kız çocuk odalarında da en önemli ürün şüphesiz karyola ve yataktır. Çocuğunuzun odasında en fazla zaman geçireceği bölüm olan yatak, daha iyi dinlenmesi, daha iyi uyku düzenine sahip olması ve mental olarak kendini iyi hissetmesi için kaliteli olmalıdır. 

Satın almak istediğiniz karyola ve yataklar, çocuğunuzun zevk alabileceği temalara sahip olmalı fakat ilerleyen yıllarda bu zevkin değişebileceği fikri düşünülmelidir. Yatak başlıklarının değişimi söz konusu olabilirken; yatağın temel bileşeni olan bazalar; yüksek maliyetleri nedeniyle kolay kolay değiştirilemez.

Yatakların altında bulunan bazalar, eşyaların depolanması açısından oldukça önemli bir mobilyadır. Mobilya üreticileri, kız çocuk odalarında baza modellerine yer veriyor. Kimisi çekmeceli, kimisi komple tek parça bir depolama ünitesi özelliği taşıyor. Fonksiyonel ve işlevsel karyolalar satın alarak, çocuğunuzun ihtiyaçlarına çözüm bulabilirsiniz.

Çalışma Masası

Çalışma masaları, her yaştan çocuk için olmazsa olmaz mobilyalardandır. Hem ders çalışabilecekleri, hem oyun oynayabilecekleri, hem film izleyebilecekleri hem de diğer eğlence aktivitelerini gerçekleştirebilecek rahat bir ortam olmalıdır.  Ayrıca çalışma masaları dayanıklı, uzun ömürlü ve doğal malzemelerden imal edilmiş olmalıdır. Bu tür hususları göz önünde bulundurarak bir seçim yapabilirsiniz.

Kız çocuk odası modellerinde çalışma masaları çok farklı fonksiyonel özelliklerle sunulmaktadır. Kimisi geniş bir alana kurulabilirken; kimisi daha ufak ve daha işlevsel olabiliyor. Mutlaka çocuk odasında mevcut alana uygun bir boyutta çalışma masası seçilmelidir. 

Çocuğunuza tahsis ettiğiniz odanın alanı, hem çalışma masası hem dolap hem de yatak gibi mobilyaların tümünü karşılayamıyorsa; değerlendirmek isteyeceğiniz bir fikir olması nedeniyle şanslısınız. Artık modern çocuk odalarında sıkça tercih edilen akıllı mobilyalar popüler hale geldi. 

Akıllı mobilyalar aynı anda hem yatak olabilen hem de çalışma masası olabilen mobilyalardır. Bazıları katlanabilir olma özelliği ile kullanılmadığında duvara paralel olacak şekilde konumlandırılabiliyor. Bazıları hem karyola hem de yatak olabiliyor. Akıllı mobilyalara çocuğunuzun odasında yer vermek; onun hem daha eğlenceli hem de daha işlevsel bir odaya sahip olmasını sağlar.

kız çocuk odası

Şifonyer

Şifonyer, giysileri saklamak için kullanılan bir çekmece takımıdır, ancak dar ve uzun olan standart bir çekmeceli dolaptan farklı olarak, bir şifonyer genellikle geniş ve kısadır. Bebeğiniz büyüdükçe kolayca erişebileceğinden ve bebeğiniz için bez değiştirme yüzeyi olarak kullanılabilecek kadar geniş olduğundan, bebeğinizin odası için ideal bir mobilyadır. Gerçekten de, en akıllı şifonyerler, alt değiştirme istasyonu ve çekmece seti olmak üzere 2 parça mobilyayı 1 arada sunan entegre değiştirici üstlere sahiptir.

Şifonyerler bebek odalarına ek olarak çocuk odaları için de işlevsel mobilyalardandır. 4-5 çekmeceli şifonyerler, birçok farklı kategorideki ürünleri düzenli bir şekilde depolamak için en iyi ve en ekonomik seçenektir. 

Gardırop/Dolap

Çocuğunuzun tarzına uygun bir çocuk odası modeli seçerken; hem odanın boyutuna hem de çocuğunuzun zevkine göre bir tercih yapmak, mantıklı olacaktır. Kız çocuk odalarında gardıroplar genellikle 2 kapı ila 4 kapı seçenekleri arasındadır. Alanı dar olan çocuk odaları için büyük dolaplardan ziyade, fonksiyonel ve içerisinde birçok farklı depolama ünitesi bulunan 2 veya 3 kapılı dolaplar daha iyi bir seçim olacaktır.

Gardıroplar, işlevsel özelliklerinin yanı sıra güvenlik özellikleriyle de kullanıcıların üzerinde durduğu bir mobilya türü. Çünkü çocuğunuzun olası tehlikelere, çarpmalara, düşmelere, vb. kazalara karşı gardırobundan zarar görmemesi gerekir. 

Sürgülü kapaklara sahip olan dolaplar; el, parmak, ayak ve kol sıkışması gibi durumlara neden olabilir. Özellikle küçük çocuklar için tehlikelidir. Bazı mobilya üreticileri, otomatik frenli sürgülü kapaklara yer verebilirken; bazıları bu konuda herhangi bir güvenlik tedbiri geliştirmiyor.

Dolap güvenliğini sağlamak için mobilyanın askı aparatlarına çok ağır yükler koyulmamalı ve çocuğunuzu belirli tedbirlere uyması için uyarmalısınız. 

Küçük Alana Sahip Kız Çocuk Odaları için Öneriler

Küçük bir yatak odası tasarlamak her ebeveyn için zordur. Çocuklarınıza en iyisini vermek istiyorsunuz: oynayabilecekleri, ders çalışabilecekleri, arkadaşlarını davet edebilecekleri kişiselleştirilmiş bir ortam yaratmak istediğinizi biliyoruz. Bu konuda sizler için derlediğimiz bazı önerileri listeliyoruz:

  • Alanı verimli bir şekilde kullanmak için sistemli bir dekorasyon, planlanmış bir mobilya satın alımı gerçekleştirmeniz gerekir. Beğendiğiniz ilk mobilya setini satın almak yerine; ihtiyaçlarınıza, odanızın şekline, kullanılabilir alana, vb. kriterlere dikkat etmelisiniz.

  • Mobilyaları duvara yaslamak, dar çocuk odaları için harika bir fikirdir. 

  • Kullanılabilir alanı en üst düzeye çıkarmak akıllı mobilyaları tercih etmek iyi bir fikirdir. Bu çözümle, tüm mobilyalar tek bir duvara yerleştirilir ve çocuğunuzun oyun, eğlence, çalışma, vb. aktiviteleri için alan bırakılabilir.

  • Odaların köşelerini kullanmak, biraz daha fazla yer kazanmak için iyi bir ipucudur. 

  • Mükemmel kız çocuk odası mobilya kombinasyonu, okul ödevlerini yapabilecekleri, kız arkadaşlarıyla vakit geçirebilecekleri ve pijama partileri düzenleyebilecekleri çalışma-dinlenme-eğlence alanları içermelidir. Kanepeli veya çekyatlı çocuk odaları, bunun için iyi bir seçenek olabilir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.