Her Mutfağa Uygun Mutfak Masası Önerileri

Oturma odası ve salonlarında daha resmi bir alan oluşturmak isteyenler, bu alandaki yemek masalarını çoğunlukla kahvaltılarda ve akşam yemeklerinde kullanmazlar. Eve misafirler geldiğinde veya kalabalık davetliler olduğunda salonlardaki yemek masaları kullanılır. Dolayısıyla salonlar daha çok ev eşyalarınız için bir koleksiyon haline gelir. 

Modern aileler, geleneksel mutfaklardan uzaklaşarak, daha fonksiyonel ve pratik ortamlar oluşturmak istiyor. Yemek alanlarının her geçen gün yaşam alanlarında daha az yer kaplaması, bu durumun en büyük nedeni. Yaşam tarzında meydana gelen bu değişim, mutfak masalarının eskisine kıyasla daha fazla önem kazanmasını beraberinde getirdi.

Kendiniz ve aileniz için ideal mutfak masası satın almadan önce; mutfağınızın alanına, kişisel ihtiyaçlarınıza, evin dekoruna ve ne tarz mobilyalardan hoşlandığınıza göre bir araştırma yaptığınızdan emin olmalısınız.

Mutfak için Masa Ölçüleri Ne Olmalı?

Sonsuz sayıda masa ölçüsü, şekli ve tasarımı ile ideal yemek masasının nasıl seçilmesi gerektiği oldukça karışık. Tasarım konusunda profesyonel olanlar, mutfak alanının en verimli şekilde kullanılması gerektiğini ve boyutlarını seçerken bazı kuralların atlanmaması gerektiğini açıklıyor.

Genel olarak masa ölçüsü belirlenirken, birlikte oturacağınız kişi sayısı ve masanın etrafında rahat hareket edebilecek alanın göz önünde bulundurulması gerekir. Hem kişiler arasında hem de masa etrafında yeterli alana sahip olunması, bu iş için en kritik nokta.

  • Genel bir öneri, en az 90 cm'lik bir masa genişliği olması gerektiği yönündedir. Bu ölçü, masanın etrafında rahat dolaşılabilmenizi, rahat servis yapabilmenizi, misafirlerinizi ağırlayabilmenizi ve rahat bir şekilde yemeğinizi hazırlayabilmenizi sağlar. 

  • Uygun masa uzunluğu ve alanını belirlemek için aynı anda kaç kişinin yemek yiyeceğini düşünmeli ve ardından bu değeri 0,50 metre ile çarpmalısınız. Örneğin 6 kişi aynı anda yemek yiyecekse; herkesin rahat edebilmesi için masa alanı en az 3 metrekare olmalıdır. Bu alana, arada sırada sınır koyduğunuz kişi sayısından 1-2 kişilik daha misafir alabilirsiniz. 

  • Mutfak masası ile mutfağınızı çevreleyen duvarlar arasında minimum 100 cm olmalıdır. Aynı şekilde masa ile dolaplar ve mutfaktaki diğer mobilyalar arasında da 100 cm boşluk olmalıdır.

Mutfak Masası Şekli Seçimi

Piyasada en çok karşılaşılan masa geometrileri kare ve dikdörtgen şekillerdir. Fakat sınırlı alana sahip bir mutfağınız varsa, manevra yapmak zor olacağı için daha çok oval  modellere yönelebilirsiniz. Aynı zamanda mutfak masası modelleri arasında, kullanılmadığında saklanabilen raflar, gözler bulunabilir. Bu modeller de küçük mutfaklardan şikayetçi olanlar için idealdir. 

mutfak masası

Mutfak masasında alanınız için doğru şekli seçmek için dikkat etmeniz gereken bir diğer kriter de masaların ve sandalyelerin ayaklıdır. Benzer şekilde masaların destek noktaları da göz önünde bulundurulması gereken bir parametredir. Masaya kaç kişi rahatça sığabilir ve hareket alanı kısıtlanmadan daha rahat nasıl oturma düzeni oluşturulur, bu soruların cevabını bularak seçiminizi yapabilirsiniz. 

Masa sandalyeleri oturma alanına göre yerleştirmek de oldukça önemlidir. Bu anlamda modern mutfak masaları başarılı sonuçlar vermeyebilir. Genellikle geleneksel dekorasyon ürünlerinin kullanımı, bu konuda olumlu sonuçlar doğurur. Ancak söz konusu mutfaktaki alanı en iyi şekilde kullanmak olduğunda, gerekirse pencere önünü bile değerlendirmelisiniz.

Mutfak Masası Malzemesi Seçimi

Mutfağınız için uygun olan şekil konusunda kararınızı verdikten sonra; evin genel dekoruna, yaşam tarzınıza ve belki de en önemlisi bütçenize uygun bir masa malzemesi seçmelisiniz. Bu kapsamda karşınıza epey seçenek çıkacaktır. Şimdi piyasada çokça bulunan mutfak masası malzemelerine bir göz atalım.

Ahşap mutfak masası: Geleneksel bir seçim olarak lanse edilse de; modern mutfakların vazgeçilmez ürünlerindedir. Dayanıklı, sağlam, iyi bir dekor özelliği sunan, temizlik ve hijyen konularında diğer seçeneklere göre avantajı diyebileceğimiz malzeme tipi ahşaptır. Genellikle çam ağacı, ceviz ağacı, vb. masif ağaç çeşitleri günümüzde popülaritesini artırmıştır. 

Kaplama mutfak masaları: Ahşap görünümlü kaplama mutfak masaları, doğal ahşaba göre daha ekonomik fiyatlarla satılmaktadır. Kontrplak üzerine veya farklı bir ahşap malzeme üzerine yapılan kaplamalar, masalara iyi bir görünüm sunar. Dayanıklılık ve sağlık açısından ideal bir üründür. 

Taş mutfak masası: Doğal taşlardan imal edilen mutfak masalar, dayanıklılık ve uzun ömürlülük konusunda belki de en iyi seçenektir. Fakat yapısı gereği çok ağır olduğundan, yer değiştirmesi oldukça zordur ve konumlanan alandan farklı bir yere taşınması güçtür. Bazı durumlarda çatlamaya neden olabilir. Fakat görünüm konusunda oldukça zarif ve özgündür. 

Cam mutfak masası: En uygun fiyatlı mutfak masası seçeneklerindedir. Mutfakta alana şeffaf bir görünüm kazandırmak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Cam malzemenin yansıma özelliği, dağınık ortamları daha da kötü gösterebilir. Eğer evinize cam mutfak masası satın almaya karar verdiyseniz; ortamınızı sürekli olarak düzenli tutmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. 

Laminat mutfak masası: Az bakım gerektiren, hafif, uygun fiyatlı, çok fazla seçeneği olan malzeme türü olarak laminat mutfak masası düşünebilirsiniz. Sınırsız renk (siyah beyaz, renkli, mat, vb.) ve doku seçeneğine sahiptir. Fakat suya dayanıklılık konusunda diğer seçeneklere göre daha zayıftır. Ekstra yüzey işlemleri yapılan laminat masalar ise suya dayanıklılık konusunda kullanıcılarına daha iyi sonuç verir.

mutfak masası

Modern Mutfak Masası Modelleri

Sınırsız geometri, renk ve boyut özellikleriyle her kesimden aileye hitap edebilecek modern mutfak masaları bulunuyor. Bunlardan dikkat çekici tasarımlara sahip olanları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

Beyaz Mutfak Masası

Beyaz bir masa ve etrafında konumlanan sandalyeler, tamamen beyaz bir mutfakla mükemmel bir uyum sağlayan klasik bir kombinasyondur. Beyaz yüzeyler, alanı taze ve açık hissettirir.

Beyaz bir masa, daha küçük odalar için mükemmel bir seçimdir, çünkü kullanılan renkler ne kadar açık olursa, oda o kadar geniş hissettirir. 

Küçük Yuvarlak Masa

Kafe tarzı yuvarlak küçük masalar, her mutfağa uygun modellerdendir. Bu masalar boyut olarak değişir ve etrafında sadece iki sandalye bulunan küçük bir masa, çoğu küçük alana yerleştirilebilir. Alanın aşırı kalabalık hissetmesini önlemek için masa ve sandalyelerin hassas bir tasarıma sahip olduğundan emin olunmalıdır.

Üstü Camlı Mutfak Masası

Üstü camlı mutfak masalar, iyi bir dekorasyon özelliğine sahip bir modeldir. Ortama kalite katar. Fakat temizlenmesi oldukça zordur ve dağınık ortamlarda yansıma özelliğinden dolayı ortamı kötü gösterebilir.

Yüksek Mutfak Masası

Çoğu mutfak tasarımında yemek masalarının seviyesi tezgahların altında kalırken; yenilikçi ve modern tasarımlarda yüksek mutfak masalarına rastlamak mümkündür. Masada çok uzun süre vakit geçirmeyenlerin tercih edebileceği bir seçenektir. Yüksek masalar, mekanda katmanlı bir etki yaratır ve gözlerin mutfağa benzersiz bir görünüm kazandıran farklı seviyelere odaklanmasın sağlar.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.