Çocuk Odası Dekorasyon Fikirleri

Sınırsız hayal gücüne sahip çocuklara özel bir oda dekore ederken, yaratıcılıklarını göz önünde bulundurmak elbette kaçınılmazdır. Öyle ki her ebeveyn, çocuklarının kendi kendilerine zaman geçirmeye başladıkları yaşlarda gelişimlerini sürdürmelerine yardımcı olacak çocuk odası dekorasyon fikirlerine ihtiyaç duyar.

Bu beklentileri karşılayabilmek için Mobilya Diyarı’yla çalışan tasarımcıların ürünleri, çocuğun yaş ve ihtiyaçlarını karşılayabilecek özelliklere sahiptir. Güvenliğin üst safhada olduğu, hem eğlendiren hem de eğitici unsurlar barındıran süslemeler ve çok sayıda depolama alanına sahip kullanışlı mobilyalar ile ideal çocuk odasını tasarlamak sanıldığının aksine çok daha kolaylaşmaktadır.

Çocukların yaş ve cinsiyet özellikleri başta olmak üzere aynı zamanda odanın büyüklüğü de çocuk odası tasarlarken değerlendirilecek unsurlar arasındadır. Peki ebeveynler çocukları için çeşitli nedenlerle yeni oda tasarımına ihtiyaç duyduklarında, alanda çocuğunun daha verimli zaman geçirebilmesi için ne gibi unsurları göz önünde bulundurmalıdır? Yazımızın devamında bu konuda sizlere ilham verebilecek bazı püf noktalara yer verdik.

Çocuk Odası İçin Doğru Renk Seçimi Yapın

Renk seçimi çocuk odası dekorasyonunda belki de göz önünde bulundurulması gereken en önemli karardır. Renklerin insan psikolojisinde de önemli olduğu varsayıldığında enerjilerini yüksek tutabilecek bir tona ihtiyaç duyulur. Yeşil, mavi, toz pembe ve bej gibi renkler çocuk odaları için tercih edilebilecek tonlar arasında sayılabilir. Her ne kadar kırmızı veya siyah renkler göze hitap ediyor olsa da çocuk odalarında bu renklerden kaçınmakta fayda var. Uyku getirme özelliği bulunan bu tonlardan özellikle okul çağındaki çocuk odalarında uzak durulması gerekir.

enklerin uyumu söz konusu olduğunda ise birkaç çarpıtıcı fikre ihtiyaç duyabilirsiniz. Örneğin; pembe renk bir oda için sarı, turkuaz, mor, lila ve yeşil gibi renklerle oldukça iyi bir uyum yakalanabilir. Sarı ve kiremit rengi bir arada kullanılabilir veya beyaz, gri ve yeşil ile aydınlık bir oda tasarlanabilir.

Odada Çok Eşya Bulundurmayın

Çocuk odalarının ferah bir görünüme sahip olması hareket kabiliyetlerinin kısıtlanmaması için oldukça önemlidir. Gereğinden fazla aksesuar her ne kadar dekoratif görünse de çocukların rahatça hareket edebileceği bir alana ihtiyaç duyduğu unutulmamalıdır. Eşyalarda kaba ve çok yer kaplayan özellikler yerine taşınabilir hafiflikte ve ufak olması kullanışlılık açısından son derece önemlidir.

Karmaşaya mahal vermemek adına özellikle birden fazla çocuğun bir arada bulunduğu odalarda tercih edilen mobilyaların toparlayıcı özellikler taşımasına dikkat edilebilir. Böylece ihtiyaç duyulmadığı anlarda çocuğunuzun eşyalarının ve diğer oyuncaklarının göz önünden kaldırılması ve dağınıklığın giderilmesi mümkün olacaktır. Bu tarz toparlayıcı tasarım mobilyaların seçimi yapılırken ise çocuğun boyuna uygun olmasına özen gösterilmelidir.

Çocuk Odasında Aydınlatma Önemli

Çocuk odasının aydınlık olması için doğru dekorasyon ürünleri tercih edilmelidir. Güneş ışığını yansıtan aydınlatma ürünleri her zaman en doğru seçenektir. Loş ışık özellikle okul çağındaki çocuklar için önerilmemektedir. Öncelikle dekorasyon ürünlerinde avize seçimi yaparken çocuğun ilgisini çekecek bir ürünü göz önünde bulundurmalı ve aynı zamanda ışığın tüm odaya eşit şekilde aydınlatmasına yardımcı olacak bir ürün olmasına dikkat edilmelidir.

Mobilyalarda Doğru Malzeme Seçilmeli

Çocukların sağlıklı bir ortamda bulunması için tercih edilecek ürünlerin doğal yani içeriğinde kimyasal bulundurmayan malzemelerden olması gerekir. Elbise dolabı, çalışma masası ve baza gibi odada fazlaca kullanılan mobilyalarda öncelikle göz önünde bulundurulması gereken konu kimyasal boya içermiyor olmasıdır.

Çocuk Odasında Mutlaka Bir Depolama Alanı Olsun

Çocuk odası dekorasyonu yaparken odada depolama alanı oluşturmak hem karmaşayı önler hem de odaya hoş bir görünüm kazandırabilir. Odanın belirli bölgelerine dekoratif oyuncak sepetler ve ahşap kutular yerleştirerek; boya kalemleri, oyuncaklar ve diğer küçük eşyalar için yer açabilirsiniz. Bu amaca hizmet edecek bazalı yatak seçimi de oldukça işe yarar bir tercih olacaktır.

Akıllı Mobilyalara Göz Atmakta Fayda Var

Çocuklar hızlı büyür ve tercih edilen mobilyalar bir süre sonra kullanıma hizmet etmeyebilir. Bu süreçte mobilya değişikliğine gitmek istemeyenler için akıllı mobilya tasarımları bulunmaktadır. Karar vermeden önce bu tarz tasarımlar içerisinde yer verilen uzatılabilir karyola ürünlerine göz atmak isteyebilirsiniz.

Esnetilebilir Dekorasyon Ürünleri İşinizi Kolaylaştırabilir

Tıpkı mobilya seçiminde çocukların bedensel büyüme hızında olduğu gibi fikirlerinde de değişimler gerçekleşebilir. Bu nedenle ev dekorasyonuna katkı sağlayacak ürün seçimi yaparken esnetilebilir özellikte olanlar tercih edilebilir. Örneğin, stickerlar çocuk odası süslenirken en çok kullanılan dekorasyon ürünleridir. İstenildiğinde yeni zevke ve yaşa hitap edecek şekilde yenisiyle kolaylıkla değiştirilebilir.

Çocuk odası tasarlamak yerine işinizi kolaylaştıracak bu tarz kendin yap dekorasyon tasarımlarını göz önünde bulundurmakta fayda var. Erkek çocuk ve kız çocuk odası için birbirinden farklı seçenek bulmak da mümkün.

Çocuğun Fikrini Sormadan Karar Vermeyin

Çocuk odasını dekore etmek için araştırma yaptıktan sonra en işlevsel seçenekleri değerlendirmek elbette önemlidir. Ancak iyi bir şekilde oda tasarlamaktan daha önemlisi tercihi çocuğunuzla birlikte yapmaktır. Vakit geçireceği alanda söz hakkı olan çocuk kendini odasına ait hissedecektir. Ayrıca öz güveninin gelişmesi için böyle bir tutum ebeveynlerin atlamaması gereken bir durumdur. İşlevselliğe önem veriyorsanız bile renk konusunda tercihi çocuğa bırakabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.