Bench Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Evinizin farklı odalarına ekleyebileceğiniz “bench”ler çok yönlü mobilyalardan birisidir. Hem oturmak hem de davetkar bir ortam oluşturmak için harika bir alan olarak hizmet eder. Yapısı gereği son derece kompakt olduğu için her yere uygundur. Estetik açıdan oldukça hoş duran bu mobilyalar, evinizin iç tasarımlarında dekoratif unsurlar olarak da kullanılabilir. Klasik, modern, deri, egzotik ve rüstik gibi pek çok tarza uygun modeller arasından zevkinize uygun bir seçim yapmanızı sağlıyor. 

bench

Bench Nedir?

Bench terimi, mobilya sektörüne çok uzun yıllar önce dahil oldu. Neredeyse 1000 yıllık geçmişi ile evlerimizde sıklıkla kullandığımız mobilyalarda. Aslında “bench” kelimesinin Türkçe karşılığı “bank” şeklindedir ve bundan 20 yıl öncesine kadar bu şekilde kullanıyordu. Dekor, modern, estetik gibi kelimeler de aslında Türkçe olmayıp, güncel ev dekorasyon endüstrisinde kullanılan ve bu yönüyle bench’e benzer terimlerdir. 

Görüleceği üzere bench mobilyaları, eskiden olduğu gibi günümüzde de popüler bir mobilya. Modern, klasik, lüks gibi belirli kategoriler altında sınıflandırabileceğimiz tasarlarıma sahip pek çok oda tarzında bench kullanılabilir. Şimdi bu konuyu biraz daha detaylandıralım.

Evinizde Bench’lere Yer Verebileceğiniz En İyi 5 Alan 

Hem evinizin iç mekanlarında hem de açık ve yarı açık alanlarda kullanabileceğiniz çok sayıda bench modeli mevcut. Bir diğer anlamı bank olan bu mobilyalar; ahşap, demir, çelik, alüminyum, hasır, vb. çeşitli malzemelerle imal edilebilir ve mobilyayı konumlandıracağınız alanın dekorasyonuna uygun olarak farklı türde ve tarzda ürünlerden birisini seçebilirsiniz. 

Peki evinizde bench’leri nerelerde kullanabilirsiniz?

1- Evin Giriş Bölümü – Veranda

Evinizin giriş bölümü, evinizi tasarlarken dikkat etmeniz gereken en önemli kısımlardandır. Sonuç olarak ilk izlenimler kalıcıdır. Evin veranda bölümünde benchlere yer vermek ortamı ferahlatır. Koltuklara göre en önemli avantajı olan dar yapısı ve yeri çok fazla doldurmadan kullanılabilen bu mobilyaları, kişisel zevklerinize uygun olarak dekore etmeniz de mümkün. Örneğin ahşap bench’in üzerinde minder veya farklı türde bir destek malzeme ile kombinleyebilirsiniz. 

Benchler, bir zarafet havası yaratırken, evinizin giriş alanını rahat ve misafirperver hissettirebilir. Veranda veya giriş alanında depolama seçeneği olan bir bank tercih ederseniz, ayakkabı rafı olarak da kullanabilirsiniz. İşlevsel olarak, bir ayakkabı rafı özelliği sunan bench, insanların ayakkabı giyerken veya çıkarırken oturmasına yardımcı olur.

2- Oturma Odaları

Genellikle minderli benchler oturma şekli olarak kullanılmaktadır. Renkli bir odanız varsa, ilginç bir baskı işi olan birkaç renk kombinasyonu kullanılarak tasarlanan modellere ilgi duyabilirsiniz 

Bench’ler ev iç mekanlarına güzellik ve işlev katmanın yanı sıra, evdeki alanlarınızı ikiye ayırmanıza da yardımcı olabilirler. Geniş odalarda veya salon-yemek odası gibi ikili oda sistemlerinde mekanı istediğiniz bir noktadan ikiye ayırmanıza yardımcı olur. Örneğin oturma odanızda ayrı bir kütüphane veya ayrı bir dinlenme alanı tasarlayabilirsiniz. 

Bu mobilyalar yerleşik bir depolama alanına da sahip olabilir. Estetiğin ve konforun ötesinde, fonksiyonel bir kullanım avantajı sunan bu mobilyaların depolama birimleri modern dekorasyonda da oldukça popüler. Ne de olsa her şey daha iyi bir yaşam alanı oluşturmak değil mi?

3- Balkonlar ve Teraslar

Balkonların ve terasların, özellikle ahşap bir bench yerleştirmek için harika bir ortam olması hiç de şaşırtıcı değil. Bu tür evinize açılan açık ve yarı açık alanlarda benchlere yer vermek, ziyaretçileriniz için evinizi daha davetkar hale getirir. Banklar, kesinlikle balkonun sahip olduğu tasarım ve renk şemasını tamamlamalıdır. Balkonda bir bankın boyutu çeşitli faktörlere bağlı olabilir ve balkon boyutuna bağlı olarak küçük veya büyük olabilir. Çoğunlukla, balkonun ortasına balkon bench’i yerleştirilir. Manzaraya bağlı olarak, uygun yükseklikte bir mobilya seçilmesi gerekir.

4- Çalışma Odaları 

Benchler, çocuklar için çalışma alanında gerçekten rahat oturma sağlayabilir. Çeşitli tasarımlarda ve baskı seçeneklerinde üretildikleri için mevcut çalışma odası tasarım estetiğinize dahil etmek çok kolaydır.

Çalışma alanının düzenli ve tertipli görünmesi için, içinde dosya dolabı veya kitaplık bulunan mobilyalar satın almayı düşünebilirsiniz. Bu mobilyalar, evrakların veya diğer kırtasiye malzemelerinin saklanmasına yardımcı olacaktır.

5- Yatak Odaları

Klasik ve modern yatak odalarının hemen her çeşidinde bench modellerine şahit olmak mümkün. Genel olarak üreticilerin takımlarında opsiyonel olarak sunduğu yatak odası benchleri, karyolanın ayak kısmına gelecek şekilde konumlandırılmaktadır. Sırt bölümü olmayan bazı modeller ise makyaj masasının önüne yerleştirilebilir. Ayrıca yatak odalarında pencere kenarı da bu mobilyalara yer vermek isteyeceğiniz harika alanlardandır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.