Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri ve Önerileri

Bebek odası dekorasyonu güvenli bir uyku için oldukça önemlidir. Bebek odasına yerleşecek olan malzemelerin doğru şekilde konumlanması gerekmektedir.

Bebek odası güneş alan odalarda ve gölge yerlerde farklı şekillerde tasarlanmaktadır. Bebekler güneşe çok maruz kalmamalı, aşırı nemli odalarda da bulunmamalıdır. Hastalıklara karşı uzun süre önlem almak için bebek sağlığına odaklanan şekilde işlemler olmalıdır.

bebek odası dekorasyon fikirleri

Bebek Beşiği Nereye Konmalı?

Bebek beşiği bebek odası takımının en önemli parçası olarak doğru bir yere konmalıdır. Soğuk ve güneşte aşırı ısınma olasılıklarına karşılık pencereden uzak bir yere konması önerilir. Beşik çevresinde olası bir sarsıntıda devrilebilecek bir şey olmamalıdır. Beşiğin içindekiler de ağır olmayan yastık yorgan vs. olmalıdır.

Bebek Odaları Aksesuarları

Bebek odası aksesuarları dekoru yapılırken aksesuarlarda renk olarak görüş alanını güzelleştirici tonlara bakılabilir. Canlı renkler bebeklerin dikkatini çekeceği için bolca renkli ürünler kullanabilirsiniz. Enerjisi yüksek olan turuncu, mavi, kırmızı, pembe, yeşil renkleri tavana asılan aksesuarlarda kullanılabilir.

  • Beşik üzerine eklenen sallanan aksesuarlar
  • Duvarda geceleyin parlayan gündüz güzel görünen yapışkanlı şekiller
  • Renkli duvar kâğıtları
  • Geometrik şekillerden oluşan bebek odası oyuncak minderleri vs. çok sayıda seçenek kullanılabilir.

En Güzel Bebek Odası Halıları

Erkek bebekler ve kız bebekler fark etmeksizin bebek oda halılarının görüntüsü genel dekoru etkileyecektir. Halı ve duvar perde uyumuna önem vererek renk modelleri seçmek faydalıdır.

Bebek odası dekorasyon fikirleri olarak halılardaki renkleri ve malzeme özelliklerini ayırt etmek gerekir. Halının tüy kaldırmayan cinsten olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bazı halılardaki tüy kabartan özellikler bebeklerde mikrobik hastalıklara yol açabilmektedir.

Bebeğinizin kıyafetleri yere düştüğünde ve bebeğe giydirildiğinde halıdan gelen mikropların tüyle karışması astıma neden olabilir. Tozu dibe alan halılar yüzeyde bazen kendinden kopan parçaları etrafa yayabilmektedir. Bu duruma karşı göz önünde bulundurulması gereken kriter halı mağazasından detaylı bilgi istemek olacaktır.

Bebek Odası Dolabı Nasıl Olmalı?

Bebek odası dolabı bebek için uzun vadede gereken malzemeleri depolamayı mümkün kılmalıdır. Dolapta o kadar malzemenin nasıl sığacağını bilemediğinizde gözlerden yararlanabilirsiniz. Dolapları bol çekmeceli ve asmalı cepler şeklinde kullanabilirsiniz. Çocuk odası dolabı almak, bebek kıyafetlerinden farklı ve daha yararlı bir durum olabilir.

Işıkları Nasıl Olmalı?

Bebek odasının ışıkları ne çok aydınlık ne de çok karanlık olmalıdır. Gece aydınlatması olacaksa hafif bir gece lambası eklenebilir. Ana ampulde ayarlama olacaksa da açma kapama kısmını ayarlamalı şekilde kurabilirsiniz. Çevirmeli sistem ışık açma kapama sistemi faydalı olacaktır.

Bebekler uyurken mümkünse yapay ışıklandırma ya hiç olmamalı ya da çok az olmalıdır. Sağlıklı uyku alışkanlığı kazanması için uyku ortamını doğru seçmelisiniz. Genel olarak bebek odası dekorasyonunun en önemli kısmı uyku üzerine odaklanmalıdır.

Dekoratif Sepetler

Bebek odaları dekorasyonunda dekoratif sepetleri kullanmak için ihtiyaçları doğru şekilde belirlemek gerekir. Dekoratif sepetlerde ana ihtiyaçlardan ziyade görsel açıdan güzel bir enerji katılması hedeflenmektedir. İçinde güzel parlak balonlar, fiyonk, tüller olan sepet ortama hoş görüntü katacaktır.

Küçük Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Küçük bebek odasında tercih edilen dekorasyon ürünleri genellikle uzunluktan kaynaklı avantajlar sağlamaktadır. Raflardan oluşan bir dolap, ranzalı uyku alanları, beşikte çekmeceler vs. küçük bebek odasında avantaj sağlayabilir.

  • Küçük bebek odalarında duvar rengi canlı tonlardan ziyade açık renklere odaklanmalıdır. Ferahlık hissini artırmaya çalışmalısınız.
  • Koyu renk halı kullanmak zeminde avantaj sağlayabilir. Uzunlamasına koyu renk halı zıtlık etkisiyle daha güzel bir alan sağlayacaktır.
  • Ortamda gereksiz aksesuarlar olmaması önerilir. Duvara askı aksesuar modellerinde ise birbirine paralel süslemeler olabilir. Beşikle sınırlı kalan süslemeler daha ferah bir alan sunacaktır.

Büyük Bebek Odasında Koltuk Takımı

Bebek odası takımları büyük bir alanda kullanılacağında koltuk eklemesi yapabilirsiniz. Bebek büyüdüğü veya yürümeye başladığında tutunarak çıkacağı bir oyun alanı isteyecektir. Tekli ikili veya daha büyük koltuk seçimi kendi isteklerinize göre de şekillenebilir.

  • Büyük bebek odalarında aksesuar yönünden daha çok seçeneği kullanabilirsiniz. Fakat bebek hareketlendiğinde bu aksesuarlar ona tehlike oluşturmamalıdır. Tabanı geniş olan minderler vs. etkili olabilir.
  • Büyük bir bebek odasında halı seçimi halıfleks modellerden olabilir. Soğuk zeminden kaçınmak, temizliği daha garanti etmek için faydalı bir durum olacaktır.
  • Perdelerde güneşi engelleyen modellere ek bazı saten perde eklemeleri yapabilirsiniz. Güzel bir görüntü verecektir.

Ayna Güvenliği

Bebek odası takımı alırken aynalar genellikle size verilmemektedir. Ekstra alacağınızda da monte edilecek olan bölümlere mutlaka önem vermelisiniz.

Bebekler bir süreden sonra ayaklanmaya başladığında kendilerini görmeyi çok sevecektir. Fakat ayna sabit ve güvenli bir şekilde odada bulunmalıdır. Bunu sağladıktan sonra ideal bir şekilde bebek odası aynasını yerleştirebilirsiniz. Yerden yukarı uzanan bir aynada eğlenceli bir şekilde zaman geçirecektir.

Bebek Odası Takımında Değiştirme Ünitesi

Bebek odasında değiştirme ünitesi genellikle pek tercih edilmeyen bir üründür. Ev içerisinde bu gibi bir alana pek ihtiyaç duyulmaz. Özellikle bir yer belirlemek isteyen aileler için çocuklara özel değiştirme ünitesi olan bir bölüm oluşturulabilmektedir. Çocuk odası kurarken bebek ve çocukların ihtiyaçlarının ayrı şekilde olacağına dikkat etmek gerekmektedir.

Koyu Renk Bebek Odası Zararlı mıdır?

Renklerin enerjisi her canlıyı etkilediği için bebekler de ortamdaki renklerden etkilenecektir. Genelde koyu renkler olursa bebekte sıkıntılı ruh hali çoğalabilir. Huzursuz bir bebek olmaması için ortamı ferah ve görüş alanı açık biçimde oluşturmalısınız.

Bebek odası modelleri seçerken renklerde aralarında koyu renkler olan mobilyalar alabilirsiniz. Koyu renklerin odaklanmaya faydası olduğu da bilinmektedir. Doğru renk geçişlerine dikkat ederek, belirli bir uyum içerisindeki bebek odası takımları seçilmelidir. Takımı kendiniz oluşturacaksanız da aynı kural geçerli olacaktır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.